28.08.2014 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 28 sierpnia 2014 r., sygn. II UK 537/13

Czynności konwojowania i ładowania towaru nie są czynnościami integralnie związanymi z pracą kierowcy samochodu ciężarowego. Praca w warunkach szczególnych łączona z takimi czynnościami oczywiście nie jest wykonywana w pełnym wymiarze.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)

SSN Beata Gudowska (sprawozdawca)

SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec

w sprawie z wniosku J. S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych o prawo do emerytury, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 28 sierpnia 2014 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 24 maja 2013 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 września 2012 r. Sąd Okręgowy, Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w E. oddalił odwołanie J. S. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z dnia 25 stycznia 2012 r. w przedmiocie odmowy prawa do emerytury, stwierdziwszy, że ubezpieczony w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118) nie wykazał 15-letniego okresu pracy w warunkach szczególnych. Organ rentowy uwzględnił jako taką pracę tylko okres zatrudnienia ubezpieczonego w E. Przedsiębiorstwie Transportowo-Spedycyjnym w E. od dnia 25 kwietnia 1974 r. do dnia 31 sierpnia 1978 r. (4 lata, 4 miesiące i 6 dni) na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego o ładowności powyżej 3,5 tony. Ustalił, że w pozostałym czasie zatrudnienia w tym przedsiębiorstwie, które trwało od dnia 1 listopada 1971 r. do dnia 14 marca 1991 r. skarżący świadczył usługi transportowe na terenie E. i dawnego województwa e./.../, zazwyczaj pracując w załodze dwuosobowej, tj. kierowca - konwojent oraz ładowacz lub kierowca i konwojent - ładowacz. W długich trasach w latach 1982-1991 wykonywał jednocześnie czynności kierowcy, ładowacza i konwojenta. W ocenie Sądu pierwszej instancji, ubezpieczony nie świadczył pracy w warunkach szczególnych w pełnym wymiarze czasu pracy, gdyż czynności kierowcy nie wykonywał w pełnym czasie przewidzianym dla tego stanowiska pracy. Świadkowie, którzy nie potrafili określić choćby w przybliżeniu wymiaru czasu pracy ubezpieczonego jako kierowcy zeznali, że dużo więcej czasu zajmowały mu czynności wyładunkowe w sklepach lub punktach gastronomicznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty