04.09.2014 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 4 września 2014 r., sygn. I UK 6/14

Skoro przez pracę w szczególnych warunkach rozumie się wykonywanie takiej pracy, a nie pozostawanie w stosunku pracy, to nie ma podstaw do zaliczenia urlopu wychowawczego do okresu pracy w szczególnych warunkach, skoro pracownik w czasie tego urlopu jest zwolniony z obowiązku świadczenia takiej pracy w takich, szczególnych warunkach.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (przewodniczący, sprawozdawca)

SSA Piotr Prusinowski

SSN Zbigniew Korzeniowski

w sprawie z odwołania J. K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych o prawo do emerytury, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 4 września 2014 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 29 sierpnia 2013 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzją z dnia 3 sierpnia 2012 r. odmówił J. K. prawa do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym z uwagi na nieudowodnienie przez nią jakiegokolwiek okresu pracy w warunkach szczególnych.

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. wyrokiem z dnia 6 lutego 2013 r. oddalił odwołanie ubezpieczonej od decyzji organu rentowego, wskazując że na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego należało przyjąć, iż w okresach od 1 sierpnia 1980 r. do 6 lipca 1982 r., od 14 września 1985 r. do 30 kwietnia 1986 r., od 1 sierpnia 1988 r. do 6 lipca 1993 r. i od 1 września 1993 r. do 31 grudnia 1998 r. odwołująca się, pracując w Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w K., nadzorowała bezpośrednio na terenach budów ekipy prowadzące prace melioracyjne, w szczególności pracę kopaczy zakładających sieci drenarskie. We wskazanych okresach wnioskodawczyni sprawowała zatem dozór inżynieryjno - techniczny nad pracami wymienionymi w dziale X wykazu A, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. Nr 8, poz. 43 ze zm., dalej jako: rozporządzenie), co uzasadnia zakwalifikowanie takiej pracy jako pracy w warunkach szczególnych zgodnie z poz. 24 działu XIV wykazu A. Sąd pierwszej instancji stwierdził jednak, że takie ustalenia nie dają podstaw do uwzględnienia odwołania od zaskarżonej decyzji, albowiem uznany okres zatrudnienia w warunkach szczególnych nie sięga 15 lat, wymaganych przez art. 184 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz. U. z 2013 r., poz. 1440 ze zm., dalej jako: ustawa emerytalna) dla nabycia prawa do emerytury w obniżonym wieku. W ocenie Sądu Okręgowego, do uznanych okresów nie można bowiem zaliczyć zatrudnienia w Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w niepełnym wymiarze czasu pracy, a także okresów korzystania z urlopów wychowawczego i bezpłatnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty