Wyrok SN z dnia 17 kwietnia 2014 r., sygn. I UK 396/13
Przewidziane w art. 13 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS przesłanki, odnoszą się tylko do ustalania stopnia lub trwałości niezdolności do pracy. W związku z tym nie mają one znaczenia, gdy aspekt biologiczny (medyczny) wskazuje na zachowanie zdolności do pracy. Obiektywna możliwość podjęcia dotychczasowego lub innego zatrudnienia, zgodnie z poziomem kwalifikacji, wykształcenia, wieku i predyspozycji psychofizycznych może być zatem brana pod uwagę tylko wtedy, gdy ubiegający się o rentę jest niezdolny do pracy z medycznego punktu widzenia, gdyż oba te aspekty medyczny (biologiczny) i socjalny (ekonomiczny) muszą występować łącznie.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Korzeniowski (przewodniczący)
SSN Zbigniew Hajn (sprawozdawca)
SSN Zbigniew Myszka
w sprawie z odwołania W. L. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 17 kwietnia 2014 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 20 marca 2013 r.,
1. oddala skargę kasacyjną,
2. zasądza od Skarbu Państwa (kasa Sądu Apelacyjnego) na rzecz adwokata M. C. tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu powódce 120 (sto dwadzieścia) zł, podwyższoną o stawkę podatku od towarów i usług.
Uzasadnienie
Decyzją z 27 czerwca 2011 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił przyznania ubezpieczonej W. L. prawa do renty na dalszy okres po 31 marca 2011 r., ponieważ komisja lekarska ZUS orzeczeniem z 21 czerwca 2011 r. uznała, że jest ona zdolna do pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty