03.10.2014

Wyrok SN z dnia 3 października 2014 r., sygn. V CSK 528/13

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marta Romańska (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Iwona Koper

SSN Anna Owczarek

w sprawie z powództwa Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego [...] przeciwko Skarbowi Państwa - Prokuraturze Okręgowej w [...] o ustalenie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 3 października 2014 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w J. z dnia 18 czerwca 2013 r.,

1) uchyla zaskarżony wyrok i zmienia wyrok Sądu Rejonowego z dnia 18 lipca 2011 r., w ten sposób, że powództwo oddala,

2) zasądza od strony powodowej na rzecz strony pozwanej koszty procesu, pozostawiając szczegółowe ich wyliczenie referendarzowi sądowemu.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 18 lipca 2011 r. Sąd Rejonowy ustalił, że między powodem Przedsiębiorstwem Farmaceutycznym [...] a pozwanym Skarbem Państwa -Prokuraturą Okręgową nie istnieje stosunek prawny, który zobowiązywałby powoda do przyjmowania lub przechowywania produktów leczniczych [...], zatrzymanych jako dowody rzeczowe w postępowaniu prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w sprawie V Ds .../06 oraz zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę 8.515 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.

Sąd Rejonowy ustalił, że w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową, V Ds .../06, zostały zabezpieczone przez zatrzymanie w charakterze dowodu wszystkie obecne na rynku leki o nazwie [.]. Leki te zostały zajęte u ich właścicieli - w aptekach, szpitalach i hurtowniach. W większości przypadków, wbrew dyspozycji art. 228 i 227 k.p.k., nie zostały one pozostawione do przechowywania w odpowiednich warunkach, lecz fizycznie odebrane przez organy ścigania, co pozbawiło je wartości użytkowej. Okoliczność tę stwierdza m.in. decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego z 17 stycznia 2007 r.

Zarządzeniem z 23 października 2007 r. prokurator Prokuratury Okręgowej uznał za zbędny dla potrzeb toczącego się postępowania karnego produkt leczniczy [.] i zarządził ich zwrot powodowi jako osobie uprawnionej. Podstawą prawną zarządzenia był art. 230 § 2 k.p.k. i art. 122 pkt 1 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm.; dalej: "pr. farm.") w związku z decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego z 12 grudnia 2006 r. i z 31 października 2006 r. o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktu leczniczego [.]. Powód nie złożył środka zaskarżenia przewidzianego przez obowiązujący wówczas przepis art. 236 § 2 k.p.k.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty