19.03.2014 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 19 marca 2014 r., sygn. I CSK 299/13

W przypadku wydania więcej niż jednej decyzji nadzorczej, o której mowa w art. 160 § 6 k.p.a., z okoliczności sprawy może wynikać, że początek biegu przedawnienia należy obliczać od daty wydania pierwszej z tych decyzji.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Tadeusz Wiśniewski (przewodniczący)

SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)

SSN Iwona Koper

w sprawie z powództwa A.C., E. W., E. B. i J. S. przeciwko Skarbowi Państwa - Prezydentowi m. W. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 19 marca 2014 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 14 grudnia 2012 r.

1) uchyla zaskarżony wyrok Sądu Apelacyjnego (pkt 1 i 2) i zmienia wyrok Sądu Okręgowego w W. z dnia 18 marca 2011 r. (... 2116/04) w pkt I, III i IV w ten sposób, że oddala powództwo,

2) nie obciąża powodów kosztami postępowania przed Sądami pierwszej i drugiej instancji, na rzecz strony pozwanej,

3) nie obciąża powodów kosztami postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 grudnia 2012 r. Sąd Apelacyjny oddalił apelację pozwanego Skarbu Państwa - Prezydenta m. W. od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 18 marca 2011 r., którym od pozwanego na rzecz powodów A. C., E. W., E. B. i J. S. zostało zasądzone odszkodowanie oraz koszty postępowania. Powodowie są następcami prawnymi Z. G., który został pozbawiony własności nieruchomości w W. na podstawie dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz.U. Nr 50, poz. 279, dalej jako: "dekret"). Orzeczeniem Prezydium Rady Narodowej z dnia 23 kwietnia 1956 r. Z. G. odmówiono ustanowienia prawa własności czasowej do tej nieruchomości. Następnie, decyzjami z dnia 15 grudnia 1989 r. Kierownik Urzędu Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Dzielnicy W. M. zezwolił na sprzedaż osobom trzecim dwóch lokali znajdujących się w budynku posadowionym na nieruchomości. W dniu 23 kwietnia 1999 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło nieważność orzeczenia administracyjnego z 1956 r. z powodu rażącego naruszenia prawa, zaś w dniu 4 czerwca 2004 r. to samo Kolegium orzekło, że z naruszeniem prawa wydane zostały również decyzje z 1989 r. - zarazem wskazując jednak, że wywołały one nieodwracalne skutki prawne. Decyzjami z dnia 9 września 2004 r. i z dnia 7 marca 2007 r. Kolegium to odmówiło osobom, w których gronie znajdowali się wszyscy powodowie, odszkodowania za sprzedane lokale, zaś decyzją z dnia 13 września 2009 r. Prezydent m. W., po rozpatrzeniu wniosku o przyznanie własności czasowej gruntu, orzekł o umorzeniu postępowania jako bezprzedmiotowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty