Wyrok SN z dnia 24 lipca 2014 r., sygn. II CSK 562/13
1. Prawa twórcy określone w przepisie art. 17 pr.aut. mają charakter wyłączny oraz bezwzględny, a swoją konstrukcją normatywną nawiązują do instytucji prawa własności, którego treść została określona w art. 140 k.c. Do naruszenia bezwzględnych autorskich praw majątkowych dochodzi w przypadku eksploatacji ich bez zgody uprawnionego lub zezwolenia wynikającego z licencji ustawowej
2. Biernie legitymowanym podmiotem w sporach związanych z naruszeniem autorskich praw majątkowych jest osoba fizyczna albo prawna, która dokonała tego naruszenia; bez znaczenia jest przy tym działanie sprawcy w dobrej wierze, jak i brak zawinienia. W gronie biernie legitymowanych może chodzić zarówno o osoby trzecie, jak i o kontrahentów podmiotu prawa autorskiego, którzy przekroczyli granice udzielonego im umową upoważnienia, a nawet o współtwórców danego utworu.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Dariusz Dończyk
SSN Maria Szulc
w sprawie z powództwa E. K. przeciwko Skarbowi Państwa - Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej oraz Przedsiębiorstwu Produkcyjno - Handlowo - Usługowemu "T. - T." Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W. o ochronę praw autorskich, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 24 lipca 2014 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 27 lutego 2013 r.
uchyla zaskarżony wyrok w zaskarżonej części i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Po ostatecznym sprecyzowaniu swojego roszczenia powódka E. K. domagała się zasądzenia od pozwanych solidarnie: Przedsiębiorstwa Produkcyjno Handlowo Usługowego "T. -T." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. (dalej jako Spółka) oraz od Skarbu Państwa- Ministra Pracy i Polityki Społecznej w W. (dalej jako Skarb Państwa) kwoty 531.955,38 złotych z odsetkami ustawowymi od kwoty 200.000 złotych od dnia 27 maja 2005 roku i od pozostałej kwoty od dnia 17 listopada 2005 r. w stosunku do pozwanej Spółki, i od dnia 18 listopada 2005 roku w stosunku do pozwanego Skarbu Państwa tytułem naprawienia szkody wyrządzonej naruszeniem praw autorskich przysługujących powódce i jej mężowi do programu komputerowego o nazwie D.-PT. Domagała się także zasądzenia od pozwanych solidarnie kwoty 672.954,62 złotych z ustawowymi odsetkami liczonymi w sposób wskazany wyżej tytułem wielokrotności wynagrodzenia autorskiego przysługującego powódce i jej mężowi z tytułu naruszenia ich praw autorskich, ewentualnie kwoty 1.204.910 złotych od obu pozwanych solidarnie tytułem wielokrotności wynagrodzenia autorskiego przysługującego powódce i jej mężowi z tytułu naruszenia ich praw autorskich. Jako podstawę prawną swoich roszczeń E. K. wskazała art. 79 ustęp 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych w brzmieniu sprzed zmiany tego przepisu wprowadzonej z dniem 20 czerwca 2007 roku ustawą z dnia 9 maja 2007 roku o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2007, nr 99, poz.662- dalej jako pr.aut.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty