06.02.2014 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 6 lutego 2014 r., sygn. I CSK 233/13

Podział spółdzielni mieszkaniowej nie może doprowadzić do sytuacji, w której konieczne będzie sprawowanie zarządu nieruchomością równolegle przez dwie spółdzielnie.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dariusz Zawistowski (przewodniczący)

SSN Mirosław Bączyk (sprawozdawca)

SSN Jan Górowski

w sprawie z powództwa J. S.-P., T. C., W. W., A. G. i Ł. B. przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej "W." w W. o wydanie orzeczenia zastępującego uchwałę walnego zgromadzenia o podziale spółdzielni, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 6 lutego 2014 r., skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 3 sierpnia 2012 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Grupa powodów - członków Spółdzielni Mieszkaniowej "W." w W. - wystąpiła do Sądu o wydanie orzeczenia zastępującego uchwałę walnego zgromadzenia tej Spółdzielni o jej podziale. Powodowie występowali jako tzw. grupa organizacyjna, reprezentująca członków pozwanej Spółdzielni, zamieszkałych w budynku przy ul. K. 14 w W. Po sprecyzowaniu żądania grupa ta domagała się tego, aby Sąd orzekł o podziale pozwanej Spółdzielni Mieszkaniowej "W." w W. (z siedzibą przy ul. K. 14), a do nowo utworzonej Spółdzielni mieliby przejść członkowie pozwanej Spółdzielni (wskazani w piśmie procesowym z dnia 9 czerwca 2011 r.), którym przysługuje odrębna własność lokalu lub spółdzielczego prawa do lokalu w budynku przy ul. K. 14 w W. Przedstawiono także szczególne warunki wydzielenia elementów majątkowych przeznaczonych dotychczasowej Spółdzielni dla nowej Spółdzielni.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty