03.12.2013 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 3 grudnia 2013 r., sygn. I UK 189/13

Przyporządkowanie czynności pracownika do określonej branży wiąże się z przynależnością zakładu pracy do określonego działu gospodarki bądź branży przemysłu, ale zależności tej nie można przypisać bezwzględnego charakteru w tym sensie, że przynależność pracodawcy do działu gospodarki/gałęzi przemysłu, a tym samym do działu wykazu A, ze względu na realizowane podstawowe zadania, wyłącza możliwość przyporządkowania czynności pracownika do innej branży, w konsekwencji do innego działu wykazu A; jeżeli czynności te były wykonywane w narażeniu na czynniki szkodliwe w stopniu takim, jaki występował u pracodawcy, którego podstawy funkcjonowania obejmowały właśnie te czynności. W przypadku działu IX wykazu A obejmującego prace w gospodarce komunalnej kryteria uznawania czynności pracownika za stanowiące tego rodzaju prace winny uwzględniać nie tylko to, że po zmianie ustrojowej gospodarka komunalna leży w gestii samorządu terytorialnego, ale i rozumienie pojęcia gospodarki komunalnej jako obejmującej w szczególności zadania o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest bieżące zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności poprzez świadczenie usług powszechnie dostępnych.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Beata Gudowska (przewodniczący)

SSN Zbigniew Korzeniowski

SSA Magdalena Kostro-Wesołowska (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania Z. M. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych o emeryturę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 3 grudnia 2013 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 21 listopada 2012 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w K. VII Wydział Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 18 kwietnia 2012 r oddalił odwołanie ubezpieczonego Z. M. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 5 kwietnia 2011 r., którą odmówiono ubezpieczonemu wszczęcia na jego wniosek postępowania w sprawie ponownego ustalenia prawa do emerytury w wieku obniżonym ze względu na wykonywanie pracy w szczególnych warunkach. Sąd Okręgowy stwierdził, że ubezpieczony (ur. 25 sierpnia 1949 r.) bezspornie: - do dnia 31 grudnia 1998 r. udowodnił łącznie 34 lata, 9 miesięcy i 14 dni okresów składkowych i nieskładkowych, - w okresie od 1 stycznia 1993 r. do 31 lipca 1994 r. oraz od 1 sierpnia 1994 r. do 31 grudnia 1998 r. (5 lat, 10 miesięcy i 11 dni) pracował w szczególnych warunkach w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji oraz Usług Komunalnych w N. na stanowiskach operatora urządzeń oczyszczalni ścieków a następnie maszynisty stacji pomp wodociągowych, - w okresie od 17 sierpnia 1971 r. do 31 grudnia 1992 r. pracował w Zakładach Drobiarskich w N., w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowiskach: ślusarza, palacza brygadzisty w kotłowni, ślusarza, palacza i mechanika pomp oczyszczalni ścieków, kilkakrotnie korzystając z kilkudniowych urlopów bezpłatnych, - wykonując pracę na stanowisku mechanika pomp oczyszczalni ścieków czyścił tłuszczowniki i piaskowniki, ruszt, zbiorniki i studzienki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty