26.07.2013 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 26 lipca 2013 r., sygn. III UK 169/12

Przepis art. 114 ust. 1 ustawy emerytalnej wymaga w sposób wyraźny, by ujawnione po uprawomocnieniu się decyzji okoliczności istniały przed ich wydaniem. Dotyczy to także przypadków uprawomocnienia się decyzji rentowych na skutek prawomocnego wyroku sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Okoliczności stanowiące przesłankę weryfikacji prawomocnych decyzji rentowych nie powinny być znane organowi rentowemu w chwili rozstrzygania sprawy. Wskazuje na to użyty w przepisie art. 114 ust. 1 ustawy emerytalnej zwrot "ujawniono". A skoro tak, to jest oczywiste, że odmienna ocena treści dowodów dołączonych do wniosku rentowego (np. zaświadczenia o stanie zdrowia dziecka) nie jest ujawnieniem okoliczności istniejących przed wydaniem decyzji (te bowiem były znane organowi i stanowiły podstawę do wydania decyzji), a tym samym nie daje jakichkolwiek podstaw do ponownego ustalenia prawa do świadczenia.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Maciej Pacuda (przewodniczący)

SSN Zbigniew Hajn

SSN Roman Kuczyński (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania L. B. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w J. o wcześniejszą emeryturę, na skutek skargi wnioskodawcy o wznowienie postępowania zakończonego wyrokiem Sądu Okręgowego w K. z dnia 5 października 2009 r. w sprawie [...] i wyrokiem Sądu Apelacyjnego z dnia 21 stycznia 2010 r. w sprawie [...] po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 26 lipca 2013 r., skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 6 września 2012 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem wydanym 21 stycznia 2010 r. Sąd Apelacyjny - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił apelację L. B. od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z 5 października 2009 r. oddalającego jego odwołanie od decyzji wydanej przez ZUS Oddział w R. 27 maja 2009 r., ponownie oceniającej uprawnienie wnioskodawcy do wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad dzieckiem, przy stwierdzeniu braku prawa do tak określonego świadczenia z uwagi na brak rezygnacji przez wnioskodawcę z zatrudnienia z uwagi na konieczność sprawowania nad córką osobistej opieki oraz pielęgnacji i pomocy w czynnościach samoobsługowych. W podstawie prawnej przyjętego rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego powołany został ogólnie przepis art. 114 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, jak również § 1 rozporządzenia RM z 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki (Dz. U. nr 28, poz. 149), a także art. 385 k.p.c. W dniu 30 kwietnia 2012 r. do Sądu Apelacyjnego wpłynęła skarga L. B. o wznowienie - na podstawie art. 401 k.p.c. - postępowania zakończonego powyższym wyrokiem, a następnie jego zmianę poprzez przywrócenie na jego rzecz prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem wymagającym stałej opieki, a ponadto zasądzenie na rzecz skarżącej kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych. Jako podstawę wznowienia skarżący powołał, wydany 28 lutego 2012 r., wyrok Trybunału Konstytucyjnego, którym stwierdzona została niezgodność art. 114 ust. 1a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r., o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t.: Dz.U. z 2009 r., Nr 153, poz. 1227 ze zm.) z art. 2 i 67 Konstytucji RP. W końcowym fragmencie uzasadnienia skarżący podniósł, wskazując na treść odpowiedzi na odwołanie skierowane do Sądu pierwszej instancji, że organ rentowy zawarł w nim stwierdzenie, że "Przyznanie wnioskodawcy decyzją z dnia 2 lutego 2001 r. prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem było więc błędem organu rentowego...". Uzasadnienie skargi zawiera również przywołanie treści tezy uchwały podjętej przez Sąd Najwyższy 5 czerwca 2003 r., III UZP 5/03.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty