Wyrok SN z dnia 22 sierpnia 2013 r., sygn. II UK 16/13
Powinność zawarcia umowy o pracę, przewidziana w art. 44a ust. 5 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej nie dotyczyła każdego wypadku powierzenia czynności kierowania oddziałem szpitalnym; obciążała kierownika publicznego zakładu opieki zdrowotnej tylko wobec wyłonionego na podstawie konkursu kandydata na stanowisko ordynatora. Powierzenie obowiązków ordynatora oddziału szpitalnego osobie, która nie stawała do konkursu, nie może być więc identyfikowane z zawarciem umowy o pracę na takim stanowisku. Domniemanie zawarcia umowy o pracę w takim wypadku usuwałoby możliwość obejścia art. 44a ust. 5 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Beata Gudowska (przewodniczący, sprawozdawca) SSN Halina Kiryło SSN Krzysztof Staryk
w sprawie z wniosku Szpitala Rehabilitacyjno-Leczniczego dla Dzieci Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w W. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych przy udziale zainteresowanej B. W. o podleganie obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 22 sierpnia 2013 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 22 sierpnia 2012 r.,
1. oddala skargę,
2. zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kwotę 137 zł (sto trzydzieści siedem) na rzecz Szpitala Rehabilitacyjno-Leczniczego dla Dzieci, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w W. tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 sierpnia 2012 r. Sąd Apelacyjny, Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił apelację organu rentowego od wyroku Sądu Okręgowego, Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 19 grudnia 2011 r., uwzględniającego odwołanie płatnika i zmieniającego decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z dnia 3 czerwca 2011 r. w przedmiocie podlegania przez zainteresowaną B. W. ubezpieczeniom społecznym jako pracownika Szpitala Rehabilitacyjno-Leczniczego dla Dzieci SP ZOZ w okresie od dnia 3 stycznia 2005 r. do dnia 30 września 2010 r. Obydwa Sądy stwierdziły, że zainteresowana nie była pracownikiem płatnika składek, lecz - jako prowadząca od września 2002 r., działalność gospodarczą - zawarła ze szpitalem kolejno w dniu 3 stycznia 2005 r. i w dniu 1 stycznia 2008 r. dwie umowy, na podstawie których przyjęła obowiązki udzielania świadczeń zdrowotnych. Zawarcie tych umów poprzedzał konkurs na udzielenie zamówienia na świadczenia zdrowotne, przy czym zainteresowana była jedyną osobą posiadającą odpowiednie kwalifikacje, która zgłosiła chęć podjęcia współpracy. Jest lekarzem medycyny z I stopniem specjalizacji w zakresie pediatrii i II stopniem specjalizacji w zakresie chorób płuc; jednym z nielicznych specjalistów z pulmonologii dziecięcej na terenie województwa l/.../. Mieszka w Ż., oddalonym o 85 km od miejsca wykonywania umowy. Do szpitala przyjeżdżała w ustalone dni, tj. w poniedziałek, wtorek i piątek, świadcząc usługi przez 150 godzin miesięcznie. Na wypadek nieobecności organizowała swoje zastępstwo przez innego lekarza z zewnątrz. Rozliczała się przez wystawianie szpitalowi rachunków za usługi medyczne w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a od przychodu samodzielnie odprowadzała składki ubezpieczeniowe oraz podatki. Nie otrzymywała świadczeń z funduszu socjalnego, szkoliła się we własnym zakresie i na własny koszt, nie miała urlopów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty