Wyrok SN z dnia 6 lutego 2013 r., sygn. I UK 490/12
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący)
SSN Zbigniew Myszka (sprawozdawca)
SSN Romualda Spyt
w sprawie z odwołania S. S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych o emeryturę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 6 lutego 2013 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 8 lutego 2012 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 lutego 2012 r. Sąd Apelacyjny - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. - Wydział III Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił apelację wnioskodawcy S. S. od wyroku Sądu Okręgowego w K. - Sądu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 4 sierpnia 2011 r., oddającego jego odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 8 lutego 2010 r., odmawiającej mu prawa do emerytury, ponieważ nie wykazał 15 lat pracy w warunkach szczególnych.
W sprawie tej ustalono, że wnioskodawca, ur. w 1949 r., w okresie od 1 sierpnia 1988 r. do 31 lipca 1990 r. pracował w Przedsiębiorstwie Montażu i Dostaw Pieców Tunelowych "B." na stanowisku montera-spawacza. Razem z wnioskodawcą w tej samej brygadzie pracowali: S. D. oraz Z. B., zatrudniony na stanowisku spawacza elektrycznego i gazowego, któremu likwidator tego zakładu pracy wystawił w dniu 25 września 2002 r. świadectwo pracy w szczególnych warunkach, będące podstawą przyznania mu prawa do wcześniejszej emerytury. W brygadzie wnioskodawcy było dwóch spawaczy. W razie nieobecności jednego wnioskodawca zastępował go zespalając elementy, a następnie je spawając. Z uwagi na rodzaj wykonywanych usług zakład pracy podlegał pod resort budownictwa. Praca wnioskodawcy polegała najpierw na wykonywaniu montażu stosownych elementów na podstawie rysunku, a następnie wykonywaniu prac spawalniczych. Wszystkie czynności były wykonywane na jednej hali produkcyjnej, gdzie było wiele stanowisk. Jednocześnie na hali używano sześciu spawarek. Monterzy-spawacze otrzymywali dodatki za pracę w warunkach szkodliwych. Praca wykonywana przez wnioskodawcę w hali produkcyjnej przy montażu pieców tunelowych, polegająca na montowaniu i spawaniu elementów nie była pracą na oddziale będącym w ruchu. Na dzień 1 stycznia 1999 r. wnioskodawca udowodnił ogólny staż ubezpieczenia wynoszący łącznie: 29 lat, 3 miesiące i 4 dni, spośród których za pracę w szczególnych warunkach organ rentowy uznał: 13 lat i 8 dni. Na poczet okresu pracy w warunkach szczególnych organ rentowy nie uwzględnił zatrudnienia wnioskodawcy w Przedsiębiorstwie "B." we wskazanym okresie. Wnioskodawca nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty