Wyrok SN z dnia 5 lutego 2013 r., sygn. II UK 189/12
Choroba zawodowa nie oznacza automatycznie przyznania odszkodowania. Jeżeli stwierdzone pośmiertnie schorzenie będące wynikiem wykonywania pracy nie było jedną z przyczyn zgonu pracownika, wówczas członkowie jego rodziny nie nabędą prawa do jednorazowej rekompensaty z tego tytułu.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)
SSN Beata Gudowska
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca)
w sprawie z wniosku Z.K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w W. o jednorazowe odszkodowanie dla członka rodziny po ubezpieczonym zmarłym z tytułu choroby zawodowej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 5 lutego 2013 r., skargi kasacyjnej wnioskodawczyni od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ś. z dnia 27 lutego 2012 r., sygn. akt [...]
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy w Świdnicy wyrokiem z dnia 19 października 2011 r. oddalił odwołanie Z.K. od decyzji z dnia 4 maja 2011 r. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Oddziału w W., którą odmówiono wnioskodawczyni jednorazowego odszkodowania z tytułu śmierci męża Z.K. Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia.
Z.K. w okresie od 3 marca 1952 r. do 28 maja 1955 r. oraz od 7 listopada 1955 r. do 31 grudnia 1982 r. pracował w Kopalni Węgla Kamiennego "V." w W. na stanowiskach pomoc dołowa, młodszy górnik i górnik pod ziemią, w narażeniu na działanie pyłu węglowo-kamiennego w stężeniach poniżej i powyżej normatywów higienicznych. Od 1962 r. pozostawał pod stałą kontrolą Poradni Przeciwpyliczej ZOZ dla Górników w W. W 1981 r. rozpoznano u niego cechy rozpoczynającej się rozedmy płuc oraz przewlekły nieżyt oskrzeli. Po przeprowadzonym w dniu 6 czerwca 2005 r. badaniu konsultacyjnym rozpoznano u Z.K. rozedmę płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli przebiegające z całkowitą niewydolnością oddechową, przy braku radiologicznych podstaw do rozpoznania pylicy płuc. Z powodu nasilenia duszności spoczynkowej i kaszlu w przebiegu zaostrzenia choroby obturacyjnej płuc, Z.K. w okresie od 18 do 22 października 2008 r. był hospitalizowany w szpitalnym oddziale pulmonologicznym. Wykonane tam badania RTG klatki piersiowej nie wykazały wyraźnych zmian ogniskowych i zapalnych. W związku z zaostrzeniem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i przewlekłej niewydolności oddechowej mąż wnioskodawczyni ponownie był hospitalizowany w okresie od 10 listopada 2009 r. Mimo intensywnego leczenia narastały objawy śpiączki hypekapnicznej i Z.K. zmarł w dniu 22 listopada 2009 r. W badaniu sekcyjnym stwierdzono przewlekłe ropne zapalenie oskrzeli, rozedmę płuc i pylicę płuc, uogólnioną miażdżycę, rozstrzeń serca i rozsiane bliznowacenie mięśnia sercowego. Decyzją z dnia 9 lutego 2011 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w W. stwierdził u Z.K. pośmiertnie chorobę zawodową w postaci pylicy płuc - pylicę górników kopalń węgla. Lekarz orzecznik organu rentowego, a następnie komisja lekarska nie stwierdzili związku śmierci męża wnioskodawczyni z chorobą zawodową, co stanowiło podstawę wydania decyzji odmawiającej jednorazowego odszkodowania z tego tytułu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty