20.09.2013 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 20 września 2013 r., sygn. II CSK 4/13

W sytuacji, w której następcy prawni właścicieli nieruchomości ziemskich oraz lasów i gruntów leśnych przejętych na rzecz Skarbu Państwa na podstawie dekretów z 12 grudnia 1944 r. oraz z 8 sierpnia 1946 r., dochodzą wydania im części tych nieruchomości oraz odszkodowania, istotne jest to, czy Skarb Państwa stał się z mocy prawa właścicielem przejętych nieruchomości ziemskich oraz lasów i gruntów leśnych.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Kwaśniewski (przewodniczący)

SSN Mirosław Bączyk SSN Marta Romańska (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa I. C. - T. i Z. C. - H. przeciwko Skarbowi Państwa - Nadleśniczemu Nadleśnictwa D. o wydanie lub zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 20 września 2013 r., skargi kasacyjnej powódek od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 3 lipca 2012 r.,

1) oddala skargę kasacyjną;

2) odstępuje od obciążenia powódek kosztami postępowania kasacyjnego na rzecz strony pozwanej.

Uzasadnienie

Powódki - I. C.-T. i Z. C.-H. wniosły o nakazanie Skarbowi Państwa - Nadleśniczemu Nadleśnictwa D., aby wydał im nieruchomości stanowiące lasy o powierzchni 493.67.48 ha, wpisane do księgi wieczystej nr [...], przejęte przez Skarb Państwa z majątku ziemskiego S., gmina S., powiat W. na podstawie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN) z 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz.U. z 1945 r. Nr 10, poz. 51 ze zm.; dalej - dekret o reformie rolnej), obecnie zarządzane przez Nadleśnictwo D., a na wypadek nieuwzględnienia tego żądania wniosły o zasądzenie odszkodowania, w tym za utracone korzyści, w kwocie 22.408.239,37 zł na rzecz I. C.-T. oraz w kwocie 12.449.021,87 zł na rzecz Z. C.-H. z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia pozwu.

Pozwany Skarb Państwa - Nadleśniczy Nadleśnictwa D. wniósł o oddalenie powództwa.

Wyrokiem z 13 grudnia 2011 r. Sąd Okręgowy oddalił powództwo i orzekł o kosztach procesu.

Sąd Okręgowy ustalił, że majątki ziemskie w S. i P., o powierzchni 1.013,12,54 ha, o powierzchni 860,20,52 ha przed II wojną światową były własnością Z. C. i C. C. W skład obu majątków wchodziły założenia pałacowe, folwark, grunty orne, sady, łąki i nieużytki. Część majątku stanowiły również lasy - w S. o powierzchni 423 ha, a w P. o powierzchni 224 ha.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty