Wyrok SN z dnia 14 marca 2013 r., sygn. I CSK 379/12
Wspólnota mieszkaniowa nie ma legitymacji czynnej do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, związanych z wadami fizycznymi nieruchomości wspólnej, wstosunku do sprzedawcy odrębnej własności lokalumieszkalnego, chyba żewłaściciel lokalu przelał na nią te roszczenia. Bez przelewu wierzytelności wspólnota nie może dochodzić roszczeń związanych z wadami nieruchomości wspólnej, wynikających z umowy sprzedaży lokalu i związanego znim udziału w nieruchomości wspólnej.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Krzysztof Pietrzykowski (przewodniczący)
SSN Irena Gromska-Szuster
SSN Agnieszka Piotrowska (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa Wspólnoty Mieszkaniowej dla Nieruchomości przy ul. J. przeciwko J. S.A. w Z. o zobowiązanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 14 marca 2013 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 11 stycznia 2012 r.,
oddala skargę kasacyjną i zasądza od strony powodowej na rzecz strony pozwanej koszty postępowania kasacyjnego w kwocie 3.600 złotych.
Uzasadnienie
Strona powodowa - Wspólnota Mieszkaniowa nieruchomości przy ul. J. [...] wniosła o nakazanie stronie pozwanej - J.[...], aby zgodnie z treścią zawartego porozumienia wykonała warstwę antyścierną posadzki w garażu podziemnym położonym w budynku Wspólnoty. Strona pozwana wniosła o oddalenie powództwa, zarzucając brak czynnej legitymacji procesowej Wspólnoty Mieszkaniowej. Wskazała, że lokal garażowy nie jest częścią nieruchomości wspólnej, którą zarządza Wspólnota, lecz stanowi odrębny lokal niemieszkalny mający urządzoną księgę wieczystą [...], stąd do wytoczenia powództwa legitymowani są wyłącznie współwłaściciele tego lokalu, a nie Wspólnota Mieszkaniowa. Strona pozwana podniosła ponadto, że dochodzone w pozwie roszczenie z rękojmi za wady rzeczy sprzedanej wygasło z uwagi na upływ terminu, albowiem budynek, w tym garaż, został oddany do użytku w dniu 16 listopada 1998 roku. Żądanie wykonania warstwy antyściernej na posadzce w garażu jest ponadto bezzasadne ze względu na narażenie jej na szereg czynników zewnętrznych w okresie trwającej ponad 10 lat eksploatacji. Według dalszych twierdzeń pozwanej Spółki nie doszło także do zawarcia porozumienia w sprawie wykonania warstwy posadzki, na które powoływała się strona powodowa w uzasadnieniu pozwu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty