26.04.2013 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 26 kwietnia 2013 r., sygn. II CSK 571/12

Nawet uzasadnione przypuszczenie, że postępowanie administracyjne dotyczące rozgraniczenia nieruchomości może zakończyć się jego umorzeniem, nie przesądza o niemożności wydania orzeczenia sądowego w przedmiocie rozgraniczenia. Tym samym nie jest to okoliczność, która ma znaczenie dla oceny, czy sprawa powinna być rozpoznana w trybie art. 36 p.g.k., a nie art. 29 tej ustawy. Należy bowiem podkreślić, że niepowodzenie postępowania rozgraniczeniowego na etapie postępowania administracyjnego - którego wyrazem jest umorzenie tego postępowania - nie przesądza o niepowodzeniu tego postępowania także na etapie postępowania sądowego, w którym zastosowanie ma art. 153 k.c.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Grzegorz Misiurek (przewodniczący)

SSN Dariusz Dończyk (sprawozdawca)

SSN Zbigniew Kwaśniewski

w sprawie z powództwa T. B. - G. i M. K. przeciwko M.S. i M.S. o wydanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 26 kwietnia 2013 r., skargi kasacyjnej powódek od wyroku Sądu Okręgowego w S. z dnia 21 września 2011 r.,

uchyla zaskarżony wyrok w punkcie 2 (drugim) i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w S. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem zaocznym z dnia 11 lutego 2011 r. Sąd Rejonowy oddalił powództwo T. B.-G. i M. K. przeciwko M.S. i M. S. o wydanie nieruchomości.

Ustalił, że powódki oraz K. K. i J. M. C. są współwłaścicielkami nieruchomości zabudowanej położonej w T. przy ul. K. [...]. Nieruchomość tę stanowi zabudowana działka gruntu numer 435 o obszarze 0,09 ha. Dla nieruchomości Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą nr (dawny) [...]. Nieruchomość ta sąsiaduje z nieruchomością pozwanych, którą stanowi zabudowana działka gruntu numer 436 o obszarze 0,934 ha. Dla nieruchomości tej Sąd prowadzi księgę wieczystą nr (dawny) [...]. Prawo własności do nieruchomości położonej w T. przy ul. K. [...] ojciec powódki T. B.-G. - A. K., otrzymał na podstawie aktu nadania nr [...] z dnia 20 marca 1959 r. Akt nadania upoważniał do zajęcia wskazanej w nim nieruchomości, na jego podstawie wydawane było orzeczenie o wykonaniu aktu nadania, do której odpis i mapa nieruchomości, bądź też nieruchomość była opisywana w zbiorczym rejestrze pomiarowym lub pomiarowo-klasyfikacyjnym dla danego obrębu. Księgę wieczystą dla tej nieruchomości założono w 1959 r. Założenia księgi wieczystej dla nieruchomości stron postępowania dokonano w oparciu o dokumentację geodezyjną opracowaną w latach 1957-1959 przez geodetę M. O., który prowadził prace geodezyjne związane z regulacją gruntów w miejscowości T.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty