Wyrok SN z dnia 26 lutego 2013 r., sygn. I CSK 480/12
Uprawnienie przyznane w art. 16 ust. 1 u.w.l. jest przykładem najdalej idącej ingerencji wspólnoty mieszkaniowej w prawo własności lokalu. Podkreśla się, że powinno to skłaniać wspólnotę mieszkaniową do korzystania z tego środka ochrony w ostateczności, gdy perswazje i łagodniejsze środki prawne nie odnoszą pożądanego skutku. Ochrona interesów majątkowych oraz innych praw członków wspólnoty może jednak usprawiedliwiać eliminowanie z jej grona nielojalnych i uciążliwych właścicieli lokali.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Marian Kocon (przewodniczący)
SSN Iwona Koper
SSN Grzegorz Misiurek (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa Wspólnoty Mieszkaniowej P. w W. przeciwko S. W. i M. W. o nakazanie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 21 lutego 2013 r., skargi kasacyjnej pozwanego S. W. od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 16 czerwca 2011 r.,
I. oddala skargę kasacyjną i wniosek o przyznanie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej pozwanemu S. W. z urzędu w postępowaniu kasacyjnym;
II. zasądza od pozwanego S. W. na rzecz strony powodowej 3.600 (trzy tysiące sześćset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny wyrokiem zaskarżonym skargą kasacyjną oddalił apelację pozwanego S. W. od wyroku Sądu Okręgowego z dnia 31 marca 2010 r., uwzględniającego żądanie powodowej Wspólnoty Mieszkaniowej P. w W. sprzedaży w drodze licytacji lokalu mieszkalnego nr 10 przy ul. P. [...] w W., stanowiącego współwłasność pozwanych S. W. i M. W. wraz z prawami związanymi z własnością lokalu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty