Wyrok SN z dnia 2 lutego 2012 r., sygn. IV KK 306/11
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Wiesław Kozielewicz (przewodniczący)
SSN Małgorzata Gierszon (sprawozdawca)
SSA del. do SN Henryk Komisarski
Protokolant Marta Brylińska
przy udziale prokuratora Prokuratury Generalnej Barbary Nowińskiej
w sprawie: Krzysztofa P. uniewinnionego od dokonania przestępstwa z art. 200 k.k. w zw. z art. 12 k.k. po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie w dniu 2 lutego 2012 r., kasacji, wniesionej przez prokuratora od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 14 czerwca 2011 r., zmieniającego wyrok Sądu Rejonowego w L. z dnia 4 października 2010 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę Krzysztofa P. przekazuje Sądowi Okręgowemu w P. do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 4 października 2010 r. Sąd Rejonowy w L. uznał Krzysztofa P. za winnego tego, że: od wiosny 2001 r. do lipca 2002 r. w Ł. działając w krótkich odstępach czasu, nadużywając stosunku zależności faktycznej i prawnej wynikającej z władzy rodzicielskiej, kilkakrotnie doprowadził swoją małoletnią córką Barbarę P. w wieku poniżej 15 lat do poddania się czynnościom seksualnym polegającym na dotykaniu jej narządów płciowych, wkładaniu palców i innych przedmiotów do odbytu dziecka, to jest przestępstwa z art. 200 § 1 k.k. i art. 199 k.k. w brzmieniu ustalonym ustawą z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny w zw. z art. 12 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. i za to na podstawie art. 200 § 1 k.k. w brzmieniu ustalonym ustawą z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny w zw. z art. 12 k.k. w zw. z art. 11 § 3 k.k. skazał go na karę 3 (trzech) lat pozbawienia wolności, obciążając go częściowo kosztami sądowymi w kwocie 7000 zł.
Wyrok ten zaskarżyli: oskarżony i jego obrońca oraz prokurator.
Oskarżony zarzucił wyrokowi „rażącą wadliwość merytoryczną będącą następstwem kuriozalnej wręcz dowolności w traktowaniu przez sąd zgromadzonego materiału dowodowego”, a także „liczne i istotne uchybienia proceduralne mające zasadniczy wpływ na prawidłowość toczącego się przewodu sądowego i rzetelność osądzenia sprawy”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty