Postanowienie SN z dnia 25 stycznia 2012 r., sygn. SNO 47/11
Sąd Najwyższy - Sąd Dyscyplinarny w Warszawie na posiedzeniu w składzie następującym:
Przewodniczący: SSN Tomasz Artymiuk (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Kazimierz Jaśkowski
Marta Romańska
Protokolant: Katarzyna Wojnicka
w sprawie mjr. rez. Piotra K. byłego sędziego Wojskowego Sądu Garnizonowego w W. po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2012 r. zażaleń obwinionego oraz Ministra Sprawiedliwości na postanowienie Wojskowego Sądu Okręgowego - Sądu Dyscyplinarnego w P. z dnia 28 czerwca 2011 r.,
postanowił
uchylić zaskarżone postanowienie i sprawę przekazać do rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu - Sądowi Dyscyplinarnemu w W.
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia 28 czerwca 2011 r., Wojskowy Sąd Okręgowy - Sąd Dyscyplinarny w P., na podstawie art. 17 § 1 pkt 3 k.p.k. w zw. z art. 128 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070 ze zm. - dalej w tekście u.s.p.) w zw. z art. 70 § 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o ustroju sądów wojskowych (Dz. U. z 2007 r. Nr 226, poz. 1676 ze zm. - dalej w tekście u.s.w.) - z uwagi na znikomą szkodliwość społeczną - umorzył wobec mjr. rez. Piotra K. postępowanie dyscyplinarne o czyn polegający na tym, że:
„pełniąc zawodową służbę wojskową na stanowisku sędziego Wojskowego Sądu Garnizonowego w W. w dniu 21 kwietnia 2008 r. wpływał na świadków toczącego się przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego - pracownika Wojskowego Sądu Garnizonowego w W. Sławomira P. oraz asesor sądową kpt. Agnieszkę K. w ten sposób, że po zaproszeniu Sławomira P. do swojego gabinetu zamknął drzwi na zamek, a następnie sugerował mu, że ten zeznał nieprawdę w ww. postępowaniu dyscyplinarnym w sposób niekorzystny dla sędziego oraz przekonywał go do prezentowanej przez siebie wersji wydarzeń, sugerując przemyślenie całej sytuacji, a w odniesieniu do kpt. Agnieszki K. - zarzucił jej złożenie nieprawdziwych, niekorzystnych dla niego zeznań w ww. postępowaniu dyscyplinarnym, prezentując własną wersję, do której przekonywał świadka, czym uchybił powadze stanowiska sędziowskiego poprzez naruszenie zasad etyki sędziowskiej, a w szczególności § 2, § 3 i § 16 zbioru zasad etyki zawodowej sędziów (Uchwała KRS nr 16/2003)”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty