21.08.2012

Wyrok SN z dnia 21 sierpnia 2012 r., sygn. III KRS 21/12

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Kazimierz Jaśkowski (przewodniczący)

SSN Józef Iwulski (sprawozdawca)

SSN Halina Kiryło

w sprawie z odwołania Renaty T.

od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa Nr 83/2012 z dnia 8 marca 2012 roku w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na siedmiu stanowiskach sędziowskich w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w W.

z udziałem zainteresowanych: Anny F., Patrycji Joanny S., Marka L., Tomasza Andrzeja Z., Grzegorza Gerarda N. i Iwony M. oraz Dariusza Mariana Z.

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 21 sierpnia 2012 r.,

oddala odwołanie.

UZASADNIENIE

Uchwałą Nr 83/2012 z dnia 8 marca 2012 r. Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła - między innymi - nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. kandydatury Pani radcy prawnego Renaty T.

W uzasadnieniu tej uchwały Krajowa Rada Sądownictwa wskazała, że na siedem wolnych stanowisk sędziowskich w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w W. zgłosiło się 49 kandydatów, w tym radca prawny Renata T. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 1 marca 2012 r. postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury referendarz Iwony M., referendarza Tomasza Andrzeja Z., radcy prawnego Dariusza Mariana Z., sędzi Anny F., doradcy podatkowego Grzegorza Gerarda N., profesor Patrycji Joanny S. oraz sędziego Marka L. Dokonując wyboru spośród zgłoszonych kandydatur, zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa kierował się ocenami kwalifikacyjnymi kandydatów, opiniami przełożonych, rekomendacjami, informacjami dotyczącymi doświadczenia zawodowego, publikacjami, opinią Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W., oceną Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. oraz innymi dołączonymi dokumentami. W ocenie zespołu, pozostałe kandydatury "były dobre lecz nie lepsze od kandydatur rekomendowanych". Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się przedstawioną przez zespół rekomendacją, podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wyżej wskazanych kandydatur z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wakujące stanowiska sędziowskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w W. Krajowa Rada Sądownictwa, mając na uwadze przede wszystkim uzyskane przez kandydatów poparcie środowiska sędziowskiego, oceny ze studiów i egzaminów zawodowych, posiadane tytuły naukowe, informację o działalności publikacyjnej oraz ich doświadczenie zawodowe, a także opinie przełożonych i kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) oraz art. 6 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. Nr 153, poz. 1269 ze zm.), uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszymi kandydatami spośród wszystkich ubiegających się o wolne stanowiska sędziowskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w W. są kandydatury zarekomendowane przez zespół. Wybrane kandydatury zostały szczegółowo uzasadnione. Kryteria brane pod uwagę przez Krajową Radę Sądownictwa spowodowały w szczególności, iż na kandydaturę radcy prawnego Renaty T. nie oddano w ogóle głosów "za", oddano 1 głos "przeciw" i 17 głosów "wstrzymujących się". Wobec powyższego kandydatka nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp