Postanowienie SN z dnia 10 września 2012 r., sygn. I PZ 12/12
Sąd Najwyższy w składzie :SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący)
SSN Małgorzata Gersdorf
SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa Piotra C.
przeciwko B. Spółce Akcyjnej w R.
w postępowaniu ze skargi o wznowienie postępowania w sprawie
sygn. V Pa 105/08 o zadośćuczynienie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 10 września 2012 r.,
zażalenia powoda na postanowienie Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w P.
z dnia 28 marca 2012 r., sygn. akt V Pa 24/12,
oddala zażalenie.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 28 marca 2011 r. Sąd Okręgowy w P. V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, po rozpoznaniu sprawy z powództwa Piotra C. przeciwko B. Spółce Akcyjnej w Rogowcu o zadośćuczynienie, w przedmiocie skargi Piotra C. o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w P. z dnia 9 września 2008 r., postanowił odrzucić skargę.
W uzasadnieniu wskazano, że sposób sformułowania przedmiotowej skargi oraz jej uzasadnienia może wskazywać na to, że skarżący Piotr C. swoją skargę opiera na przesłance określonej w art. 403 § 2 k.p.c. Skarżący wskazał bowiem, że wykrył nowe dowody, tj. zeznania świadka Stanisława H. w sprawie IV P 33/96, na których swoje rozstrzygnięcie oparł Sąd Rejonowy w B. w sprawie IV P 224/07. Tym niemniej analizując treść skargi o wznowienie Sąd Okręgowy doszedł do przekonania, że z jej treści nie wynika, aby w sprawie rzeczywiście zostały ujawnione nowe dowody. Skarżący nie wskazuje, jakie nowe dowody zostały ujawnione, a które nie były mu znane w trakcie postępowania. Sąd jako utrwalone przywołał stanowisko, zgodnie z którym podstawą wznowienia postępowania na podstawie art. 403 § 2 k.p.c. mogą być tylko te okoliczności oraz środki dowodowe, które istniały przed rozstrzygnięciem sporu, ale stronie były nieznane. Regulacja art. 403 § 2 k.p.c. dotycząca powołania środków dowodowych, które nie było w zakończonym postępowaniu możliwe, nie może odnosić się więc do stanu po jego zakończeniu. Środek dowodowy, powstały dopiero po uprawomocnieniu się w wyroku, nie stanowi zatem prawnej podstawy do wznowienia postępowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty