04.09.2012

Postanowienie SN z dnia 4 września 2012 r., sygn. I PK 75/12

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Teresa Flemming-Kulesza (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Zbigniew Hajn

SSN Józef Iwulski

w sprawie z powództwa Mariana P. przeciwko Przedsiębiorstwu Usług Kolejowych "K." Spółce z o.o. w D. i innym o stwierdzenie nieważności regulaminu wyborczego, o unieważnienie wyborów i zadośćuczynienie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 4 września 2012 r., skargi kasacyjnej powoda od postanowienia Sądu Apelacyjnego w K. z dnia 26 sierpnia 2011 r., sygn. akt III APz 17/11,

uchyla zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Sądu Okręgowego w K. z 12 lipca 2010 r. (IX P 97/10) i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w K. do rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania zażaleniowego i kasacyjnego.

Uzasadnienie

W dniu 8 czerwca 2010 r. powód Marian P. wniósł do Sądu Okręgowego w K. przeciwko Przedsiębiorstwu Usług Kolejowych "K." Sp. z o.o. w D. i organizacjom związkowym tj. Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" w D. i innym pozew "o uznanie czynności prawnej - ustalenie postanowień Regulaminu Wyborczego pracowników RN 2010 r. i przeprowadzenie tych wyborów 10 czerwca 2010 r. za nieważną z powodu naruszenia prawa ustawowego oraz zasad współżycia społecznego i nakazanie przeprowadzenia tych wyborów pracowników RN ponownie ale już z poszanowaniem Kodeksu Pracy"; "sądowego przyznania odszkodowania - zadośćuczynienia w wysokości czterech minimalnych wynagrodzeń za pracę od pozwanej spółki, natomiast w wysokości dwóch minimalnych wynagrodzeń za pracę od pozwanych związków zawodowych których przewodniczący są na pełnych etatach lub posiadają pomoc prawną oraz w wysokości jednego minimalnego wynagrodzenia za pracę od pozostałych pozwanych związków zawodowych". Sąd Okręgowy w K. postanowieniem z 12 lipca 2010 r., sygn. akt IX 97/10 odrzucił pozew. Sąd Okręgowy stwierdził, że w sprawie zachodzi ujemna przesłanka procesowa pod postacią niedopuszczalności drogi sądowej, gdyż ustawowym warunkiem dopuszczalności drogi sądowej w sprawach cywilnych, czyli dopuszczalności merytoryczno - prawnej oceny zasadności roszczenia procesowego zgłoszonego przez jakikolwiek podmiot prawny w sądzie powszechnym właściwym rzeczowo do rozpoznawania spraw cywilnych, jest, aby sprawa była sprawą cywilną w rozumieniu art. 1 i 2 § 1 i 3 k.p.c., do której przepisy Kodeksu postępowania cywilnego stosuje się z mocy ustaw szczególnych. Sąd pierwszej instancji podkreślił, że o tym czy sprawa jest sprawą cywilną w świetle art. 1 k.p.c. decyduje przedmiot procesu i przytoczony przez powoda stan faktyczny. W ocenie Sądu z powód nie wskazał w pozwie okoliczności faktycznych, które pozwalają na zakwalifikowanie sprawy jako sprawy cywilnej w rozumieniu art. 1 k.p.c., gdyż nie ma w postawach powództwa twierdzeń, że istnienie lub zastosowanie Regulaminu Wyborczego spowodowało powstanie między powodem a pozwanymi podmiotami sporu podlegającego kognicji sądów powszechnych w postępowaniu sądowym regulowanym ustawą Kodeks postępowania cywilnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp