Postanowienie SN z dnia 12 stycznia 2012 r., sygn. II PK 229/11
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Zbigniew Myszka
w sprawie z powództwa Macieja M.
przeciwko R. Spółce z o.o. z siedzibą w Ż., Oddział w W.
o przywrócenie do pracy,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 12 stycznia 2012 r.,
na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w W.
z dnia 19 maja 2011 r.,
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania i zasądza od powoda na rzecz strony pozwanej kwotę 120 zł (sto dwadzieścia) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 19 maja 2011 r. Sąd Okręgowy w W. Wydział VII Pracy oddalił apelację powoda Macieja M. od wyroku Sądu Rejonowego w W. IV Wydziału Pracy z dnia 28 stycznia 2011 r. oddalającego powództwo w sprawie przeciwko R. Spółce z o.o. z siedzibą w Ż. o przywrócenie do pracy.
Sąd Okręgowy w pełni zaaprobował ustalenia faktyczne i wnioski dokonane przez Sąd Rejonowy w zakresie braku podstaw do przywrócenia powoda do pracy. Sąd Okręgowy uznał za trafne zakwalifikowanie przez Sąd Rejonowy dwukrotnego opuszczenia przez powoda miejsca pracy poza wyznaczonymi przerwami śniadaniowymi dla spożycia posiłku w dniach 17 i 18 marca 2010 r., które polegały na skorzystaniu z dodatkowej nieregulaminowej przerwy w świadczeniu pracy, za zachowanie uzasadniające niezwłoczne rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. W okolicznościach przedmiotowej sprawy powód zdawał sobie sprawę, że narusza regulamin pracy obowiązujący u pozwanej Ponadto był uprzedzony w dniu 17 marca 2010 r., że kolejną konsekwencją tego typu zachowania się może być jego zwolnienie dyscyplinarne. Pomimo tego powód w dniu 18 marca 2010 r. postąpił dokładnie tak samo, kolejny raz korzystając z nieregulaminowej przerwy w pracy. Dodatkowo powód był już wcześniej - w maju i listopadzie 2009 r. - dwukrotnie ukarany karą upomnienia za opuszczenie (nieobjęcie) stanowiska pracy poza ustaloną przerwą regulaminową. W konsekwencji jego zachowanie można było zakwalifikować jako rażące naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty