Postanowienie SN z dnia 19 stycznia 2012 r., sygn. I PK 99/11
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Józef Iwulski
w sprawie z powództwa Leszka K.
przeciwko Sądowi Rejonowemu w K.
o wynagrodzenie za pracę,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 19 stycznia 2012 r.,
skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G.
z dnia 10 lutego 2011 r.,
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania, odstępując od obciążania powoda zwrotem kosztów postępowania kasacyjnego na rzecz strony pozwanej.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 10 lutego 2011 r., Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. oddalił apelację powoda Leszka K. od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. z dnia 3 sierpnia 2010 r., oddalającego powództwo przeciwko Sądowi Rejonowemu w K. o wynagrodzenie za pracę.
Od wyroku Sądu Okręgowego powód wniósł skargę kasacyjną, w której wniosek o przyjęcie jej do rozpoznania uzasadnił powołaniem się na występujące w sprawie istotne zagadnienie prawne, sprowadzające się do wyjaśnienia kwestii Aczy w przypadku wskazania w prawomocnej uchwale Krajowej Rady Sądownictwa o przeniesieniu sędziego w stan spoczynku daty późniejszej niż końcowa data rocznego okresu pobierania wynagrodzenia po stronie sędziego przeniesionego w stan spoczynku powstaje roszczenie o zapłatę wynagrodzenia za okres przekraczający rok?@. Zdaniem powoda, Sąd Najwyższy przy rozstrzyganiu przedmiotowego zagadnienia powinien mieć na względzie regulacje Kodeksu pracy statuujące ochronę wynagrodzenia za pracę. Pozytywna odpowiedź na tak postawione pytanie Aniewątpliwie przywracać będzie pożądany przez ustawodawcę stan równowagi i płynności w sytuacji prawnej sędziego przechodzącego w stan spoczynku i to bez uszczerbku dla budżetu, bowiem skutkiem zastosowania preferowanej w niniejszej skardze metody wykładni, będzie zapewnienie sędziemu środków do życia w opisanym spornym okresie, bez względu na przyjętą w uchwale KRS datę przejścia sędziego w stan spoczynku@. Powód wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku w całości i zasądzenie od strony pozwanej kwoty dochodzonej pozwem wraz z odsetkami ustawowymi oraz o zasądzenie kosztów procesu, ewentualnie o uchylenie wyroku w całości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty