Postanowienie SN z dnia 25 stycznia 2012 r., sygn. II UK 234/11
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Zbigniew Myszka
w sprawie z wniosku Ryszarda B.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w O.
o rentę z tytułu niezdolności do pracy ,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 25 stycznia 2012 r.,
skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w W.
z dnia 7 kwietnia 2011 r.,
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 7 kwietnia 2011 r. Sąd Apelacyjny w W. - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił apelację wnioskodawcy Ryszarda B. od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w O. z dnia 25 listopada 2010 r., oddalającego jego odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w O. z dnia 30 kwietnia 2010 r. odmawiającej mu przyznania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy z powodu nie stwierdzenia u niego niezdolności do pracy.
Sąd Apelacyjny podzielił ustalenia faktyczne Sądu pierwszej instancji, który na podstawie opinii powołanych biegłych specjalistów: psychiatry, internisty kardiologa, ortopedy i neurologa ustalił, że występujące u wnioskodawcy schorzenia nie powodują u niego niezdolności do pracy. Sąd Apelacyjny podkreślił przy tym, że wnioskodawca, któremu przyznane wcześniej prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy ustało w dniu 28 lutego 2007 r., mógłby w niniejszym postępowaniu ubiegać się wyłącznie o rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, oczywiście o ile aktualnie spełniłby warunek całkowitej niezdolnością do pracy w rozumieniu art. 12 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, ze zm.), ponieważ obecnie nie spełnia on przesłanki do przyznania renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynikającej z art. 57 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, wymagającej, aby częściowa niezdolność do pracy powstała w określonych ustawą okresach składkowych i nieskładkowych albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Nie dotyczy go również osiemnastomiesięczny okres ochronny przewidziany w art. 61 tej ustawy, który dla wnioskodawcy minął 28 sierpnia 2008 r. W konsekwencji, wobec wiarygodnego dowodu z opinii biegłych stwierdzającego brak niezdolności wnioskodawcy do pracy, a tym samym niespełnienie całkowitej niezdolności do pracy, prawidłowo uznał Sąd pierwszej instancji, że wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do renty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty