27.01.2012

Postanowienie SN z dnia 27 stycznia 2012 r., sygn. II UK 252/11

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Zbigniew Korzeniowski

w sprawie z wniosku Antoniego F.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w P.

o wcześniejszą emeryturę,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 27 stycznia 2012 r.,

skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w P.

z dnia 6 maja 2011 r.,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. adw. Renacie G. przyznaje od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w P. 120 zł (sto dwadzieścia zł) tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu w postępowaniu kasacyjnym, którą to kwotę należy podwyższyć o stawkę podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny w P. wyrokiem z 6 maja 2011 r. oddalił apelację wnioskodawcy Antoniego F. (urodzonego 6 grudnia 1948 r.) od wyroku Sądu Okręgowego w K. z 21 września 2010 r., oddalającego jego odwołanie od decyzji pozwanego z 21 czerwca 2010 r. odmawiającej mu prawa do emerytury na podstawie art. 29 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS po wznowieniu postępowania przez pozwanego w sprawie zakończonej uprzednio decyzją z 23 grudnia 2008 r. Z wnioskiem o emeryturę wnioskodawca wystąpił 4 listopada 2008 r. Niespornym było, że po okresach pracowniczego zatrudnienia , ostatnio - od 15 lutego 1994 r. do 31 marca 2004 r. - podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników. Uzyskał prawo do renty inwalidzkiej rolniczej z tytułu długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji od daty wniosku (13 listopada 2003 r.). Pozwany uznał wnioskodawcy łącznie 38 lat i 1 miesiąc okresów składkowych i nieskładkowych. Ubezpieczeniu społecznemu z tytułu stosunku pracy wnioskodawca podlegał przez 24 lata, 10 miesięcy i 14 dni. Przyczyną odmowy emerytury na podstawie art. 29 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS było to, że przed wnioskiem o emeryturę nie był ubezpieczony jako pracownik, lecz jako rolnik, a ponadto uprawniony był do renty rolniczej, nie zaś do renty z tytułu niezdolności do pracy z tytułu pracowniczego ubezpieczenia społecznego. W okresie ostatnich 24 miesięcy nie podlegał ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w stosunku pracy co najmniej 6 miesięcy. Wskazano, iż z art. 29 nie wynika wprost czy prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy ma wynikać z ubezpieczenia pracowniczego, czy też każdego innego. Jednak uwzględniając reguły wykładni gramatycznej, logicznej, funkcjonalnej i systemowej należy przyjąć, że warunkiem równoważnym pozostawania w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy w ostatnich 24 miesiącach podlegania ubezpieczeniu przed zgłoszeniem wniosku jest pobieranie renty z tytułu ubezpieczenia pracowniczego. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w postanowieniu z 6 lutego 2006 r., III UZP 3/05 i Sąd Apelacyjny w pełni je podzielił.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp