02.02.2012

Postanowienie SN z dnia 2 lutego 2012 r., sygn. III SO 21/11

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Kazimierz Jaśkowski (przewodniczący)

SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)

SSN Jerzy Kwaśniewski

w sprawie z zażalenia Ryszarda M.

na postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 16 listopada 2011 r.,

w sprawie III SW 125/11,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 2 lutego 2012 r.,

odrzuca zażalenie.

UZASADNIENIE

Powołując się na art. 78 Konstytucji RP Ryszard M. wniósł zażalenie na postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 16 listopada 2011 r., sygn. akt III SW 125/11, mocą którego pozostawiono bez dalszego biegu wniesiony przez niego protest przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, domagając się ponownego rozpatrzenie złożonych protestów.

W uzasadnieniu zażalenia podniesiono, że siedem pism, które Sąd Najwyższy potraktował jako jeden protest wyborczy, było w istocie siedmioma protestami. Żalący się nie podzielił stanowiska Sądu Najwyższego, zgodnie z którym w proteście nie zostały sformułowane zarzuty popełnienia przestępstw przeciwko wyborom i wskazał, iż art. 192 Kodeksu wyborczego jest tożsamy z art. 96 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, więc wykazane w protestach naruszenie Konstytucji jest równoznaczne z naruszeniem Kodeksu wyborczego, a więc przestępstwem przeciwko wyborom określonym w art. 82 Kodeksu wyborczego. Skoro badanie podniesionych zarzutów należało do wyłącznej kompetencji Trybunału Konstytucyjnego, to Sąd Najwyższy rozpatrując protesty powinien był zwrócić się, przed wydaniem zaskarżonego postanowienia, do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem prawnym w trybie art. 193 Konstytucji RP. W nieskorzystaniu przez Sąd Najwyższy z możliwości zwrócenia się z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego żalący się upatruje naruszenia art. 32 Konstytucji. Ponadto w ocenie żalącego się, stwierdzenie przez Sąd Najwyższy, iż sformułowane w proteście wyborczym zarzuty nie spełniają wymagań określonych w art. 241 § 3 Kodeksu wyborczego, nie jest nieuzasadnione.

 
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp