Wyrok SN z dnia 18 stycznia 2012 r., sygn. II PK 149/11
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)
SSN Zbigniew Hajn
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (sprawozdawca)
Protokolant Halina Kurek
w sprawie z powództwa Marii S. przeciwko Wielospecjalistycznemu Szpitalowi Miejskiemu z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w P. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 18 stycznia 2012 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w P. z dnia 4 lutego 2011 r., sygn. akt VI Pa 11/11,
1) oddala skargę kasacyjną;
2) zasądza od strony pozwanej na rzecz powódki kwotę 120 zł (sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Sąd Okręgowy - Sąd Pracy w P. wyrokiem z dnia 4 lutego 2011 r. zmienił zaskarżony przez powódkę wyrok Sądu Rejonowego w P. z dnia 1 października 2010 r. w ten sposób, że przywrócił powódkę Marię S. do pracy w pozwanym Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim z Zakładem Opiekuńczo - Leczniczym Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w P. na dotychczasowych warunkach, odrzucając apelację w części dotyczącej roszczenia o wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.
W podstawie faktycznej orzeczenia przyjęto, że powódka była zatrudniona u pozwanego od 15 lutego 1982 r. na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, najpierw na stanowisku referenta Działu Służb Pomocniczych, potem jako kierownik Sekcji ds. Osobowych i Zatrudnienia, a od 1 marca 2009 r. na stanowisku specjalisty w sekretariacie Sekcji i Kancelarii Zakładu. W okresie od 19 sierpnia 2009 r. do 29 stycznia 2010 r. powódka przebywała na zwolnieniu lekarskim. W dniu 18 stycznia 2010 r. wystawiono zaświadczenie lekarskie stwierdzające jej zdolność do pracy, o czym powódka poinformowała Katarzynę N. z Działu Rachuby, stwierdzając że z dniem 1 lutego 2010 r. podejmie pracę. W dniu 1 lutego 2010 r. powódka stawiła się w miejscu pracy o godzinie 7.00, usiadła przy biurku, otworzyła je, zapoznała się z nowymi regulaminami pracy, funduszu socjalnego i wynagrodzeń, odmówiła podpisania listy obecności. Około godz. 9.00 do kancelarii przyszła kierownik Sekcji Spraw Osobowych Magdalena W. W tym czasie w drzwiach sekretariatu stanęła powódka i do Dominiki K. powiedziała, że rozłożyła wszystko (korespondencję) na półki. Magdalena W. wręczyła powódce zaświadczenie o zatrudnieniu, o które ta wcześniej prosiła, a następnie wypowiedzenie umowy o pracę z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia, gdzie jako przyczynę wskazano likwidację zajmowanego stanowiska. Maria Stachowiak przeczytała oświadczenie pracodawcy i stwierdziła, że nie odbierze go, gdyż nie świadczy pracy, a jedynie czeka na wizytę lekarską. Około godz. 11.00 powódka opuściła miejsce pracy i udała się do lekarza. W dniu 1 lutego 2010 r. powódka miała ukończone 56 lat, a jej staż pracy wynosił ponad 34 lata, wobec czego z osiągnięciem wieku emerytalnego (60 lat) spełni warunki uprawniające do emerytury.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty