28.02.2012

Wyrok SN z dnia 28 lutego 2012 r., sygn. I UK 308/11

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Teresa Flemming-Kulesza (przewodniczący)

SSN Halina Kiryło

SSN Roman Kuczyński (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania Damiana Ś.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w P.

o rentę socjalną,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 28 lutego 2012 r.,

skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w B.

z dnia 27 kwietnia 2011 r.,

uchyla zaskarżony wyrok w pkt I i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w B. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w P. inspektorat w O. decyzją z dnia 7 września 2009 r., wydaną na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. Nr 135, poz. 1268 ze zm.) odmówił Damianowi Ś. przyznania prawa do renty socjalnej. Komisja lekarska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w orzeczeniu z dnia 27 sierpnia 2009 r. ustaliła, że wnioskodawca nie jest całkowicie niezdolny do pracy.

Sąd Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w O. po rozpoznaniu powyższego odwołania, wyrokiem z dnia 7 października 2010 r. oddalił odwołanie. Sąd Okręgowy stwierdził, że kwestią sporną w niniejszej sprawie było ustalenie aktualnego stanu zdrowia Damiana Ś., a w szczególności, czy jest on całkowicie niezdolny do pracy, co warunkowało spełnienie przez niego przesłanek z art. 4 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej umożliwiających przyznanie mu prawa do świadczenia. W celu ustalenia powyższej okoliczności, Sąd Okręgowy dopuścił dowód z opinii biegłych lekarzy z zakresu neurologii, ortopedii i psychiatrii. Biegli po zapoznaniu się z dokumentacją lekarską oraz zbadaniu Damiana Ś. stwierdzili, iż cierpi on na następujące schorzenia: stan po ciężkim urazie czaszkowo - mózgowym w wyniku wypadku komunikacyjnego ze stłuczeniem pnia mózgu, krwiakiem nadtwardówkowym okolicy ciemieniowej lewej, obrzękiem mózgu, krwiakiem nadtwardówkowym okolicy ciemieniowej lewej, obrzękiem mózgu, złamaniem łuski lewej kości skroniowej, padaczkę pourazową w wywiadzie, napady złożone (prawdopodobnie częste), skrzywienie w odcinku piersiowo - lędźwiowym kręgosłupa z podawanymi bólami. W ocenie biegłych powyższe schorzenia skutkują całkowitą niezdolnością do pracy, w tym niezdolnością do pracy w zawodzie kucharza na okres dwóch lat tj. od dnia 31 października 2009 r. do dnia 31 października 2011 r. Ponadto przeciwwskazana jest praca na wysokości, przy elektryczności, maszynach w ruchu i prowadzenie pojazdów komunikacyjnych. Odnosząc się do zarzutów organu rentowego, biegli podtrzymali swoje dotychczasowe stanowisko. Sąd Okręgowy dopuścił dowód z opinii innego biegłego z zakresu neurologii, który po zbadaniu wnioskodawcy i po zapoznaniu się z aktualną dokumentacją lekarską stwierdził częściową niezdolność do pracy zarobkowej w okresie od dnia 31 października 2009 r. i przyjął, że niezdolność ta będzie trwała przez okres dwóch lat. Sąd Okręgowy przychylił się do zastrzeżeń organu rentowego złożonych do opinii pierwszego zespołu biegłych uznając, że biegli pomimo wskazania istnienia całkowitej niezdolności do pracy w istocie stwierdzili, że Damian Ś. nie jest niezdolny do wykonywania każdej pracy, a jedynie do wykonywania określonych prac, co odpowiada definicji ustawowej częściowej niezdolności do pracy zawartej w art. 12 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2009 roku, Nr 153, poz. 1227 ze zm.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp