Postanowienie SN z dnia 26 stycznia 2012 r., sygn. I UK 301/11
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Katarzyna Gonera
w sprawie z odwołania Teresy G. - przedstawicielki ustawowej małoletnich Magdaleny G. i Patryka G.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w L.
o jednorazowe odszkodowanie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 26 stycznia 2012 r.,
skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w J.
z dnia 30 marca 2011 r.,
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy w J. - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z 7 grudnia 2010 r., zmienił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w L. z 28 stycznia 2010 r. w ten sposób, że przyznał wnioskodawcom Magdalenie G. i Patrykowi G. prawo do jednorazowych odszkodowań z tytułu śmierci ich ojca Roberta G., który zginął w wypadku w drodze do pracy w dniu 7 czerwca 2001 r.
Sąd Rejonowy ustalił, że matka wnioskodawców Teresa G. złożyła 27 listopada 2006 r. wniosek o jednorazowe odszkodowanie z tytułu śmierci męża Roberta G. w związku z wypadkiem w drodze do pracy, który miał miejsce 7 czerwca 2001 r. Organ rentowy odmówił prawa do tego odszkodowania z uwagi na przedawnienie roszczenia. Sąd Rejonowy w J. wyrokiem z 26 lutego 2007 r., oddalił odwołanie wnioskodawczyni od powyższej decyzji, zaś Sąd Okręgowy w J. wyrokiem 13 czerwca 2007 r., oddalił jej apelację. We wniosku z 27 listopada 2006 r. o jednorazowe odszkodowanie Teresa G. występowała we własnym imieniu i nie wskazała małoletnich dzieci (wnioskodawców w niniejszej sprawie) jako uprawnionych do jednorazowego odszkodowania.
Sąd Rejonowy stwierdził, że roszczenia o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, również dochodzone na podstawie ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, nie mają charakteru pracowniczego, ale ubezpieczeniowy i jako takie nie podlegają przedawnieniu. Sąd Rejonowy powołał się przy tym na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 kwietnia 2002 r., P 5/01 (OTK-A 2002, nr 3, poz. 28) uznający art. 32 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych za niekonstytucyjny, co w konsekwencji oznaczało przyznanie jednorazowemu odszkodowaniu charakteru świadczenia z ubezpieczenia społecznego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty