14.02.2012

Wyrok SN z dnia 14 lutego 2012 r., sygn. II PK 139/11

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Małgorzata Gersdorf

SSN Zbigniew Myszka

w sprawie z powództwa Włodzimierza G.

przeciwko S. S.A. z siedzibą w P.

o przywrócenie do pracy,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 14 lutego 2012 r.,

skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w P.

z dnia 10 grudnia 2010 r.,

1. oddala skargę,

2. oddala wniosek powoda o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 lipca 2010 r. Sąd Rejonowy - Sąd Pracy w P. oddalił powództwo Włodzimierza G. przeciwko „S.” S.A. w P. o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach.

W sprawie tej Sąd ustalił, że powód Włodzimierz G. był zatrudniony u pozwanego od 6 lutego 1984 r., na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony, jako tokarz. W dniu 6 października 2009 r., po zakończeniu nocnej zmiany, zszedł do szatni, gdzie schował odzież roboczą i wziął prysznic, następnie ponownie powrócił do szatni, schował resztę rzeczy, zamknął szafkę i wyszedł do domu. Po kilku minutach od jego wyjścia uruchomił się alarm pożarowy. O godzinie 6.13 w hali B-39 wejście „C”, gdzie znajdowała się szatnia pracownicza, stwierdzono pożar jednej z szafek. Akcję gaszenia pożaru podjęli pracownicy działu przy użyciu podręcznego sprzętu gaśniczego, a po jego ugaszeniu dokonali oglądu spalonej, metalowej szafki. Oglądu spalonej szafki dokonali również pracownicy ochrony i z czynności tej sporządzono protokół w dniu 6 października 2009 r.

Według zeznań świadków oraz na podstawie komisyjnego oglądu ustalono, że prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez zostawienie niedopałka papierosa na górnej półce szafki odzieżowej należącej do powoda. Ponadto dokumentacja fotograficzna w postaci zdjęć z 6 października 2009 r. i z 11 października 2009 r., a także zdjęć z badania „wielkości otworów w drzwiach szafki” oraz oglądu szafki wskazywała na niemożność wrzucenia („wstrzelenia”) zapalonego papierosa przez drzwiczki szafki na górną półkę lub przez odgięcie szafki poprzez uchylenie rogu górnego drzwiczek szafki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp