Wyrok SN z dnia 10 lutego 2012 r., sygn. II PK 147/11
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)
SSN Józef Iwulski
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa Zdzisława J.
przeciwko K. Spółce Akcyjnej Biuro Zarządu w L.
o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 10 lutego 2012 r.,
skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w L.
z dnia 10 lutego 2011 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w L. do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Sąd Rejonowy - Sąd Pracy w L. wyrokiem z dnia 3 grudnia 2010 r. zasądził od pozwanej K. SA Biuro Zarządu w L. na rzecz powoda Zdzisława J. kwotę 16.636,92 USD z ustawowymi odsetkami od 27 listopada 2009 r. do dnia zapłaty tytułem wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, oddalając dalej idące powództwo w stosunku do tej pozwanej oraz oddalił powództwo w stosunku do K. SA w L.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że powód zawarł z pozwaną K. SA Biuro Zarządu w L. w dniu 28 maja 2007 r. umowę o pracę, zgodnie z którą w okresie od 18 czerwca 2007 r. do 17 czerwca 2008 r. miał świadczyć pracę w Demokratycznej Republice Kongo w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku sztygara ds. mechanicznych za wynagrodzeniem miesięcznym w kwocie 1800 USD lub 2500 zł. Z § 3 pkt 2 umowy wynikało, że pracownikowi w czasie trwania tej umowy przysługują dodatkowe świadczenia określone w Regulaminie Wynagradzania Pracowników Biura Zarządu K. skierowanych do pracy w Demokratycznej Republice Kongo, zaś w § 6 ustalono, że w sprawach nieuregulowanych umową mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy oraz inne ogólnie obowiązujące. Zgodnie natomiast z informacją o warunkach zatrudnienia, obowiązująca powoda dobowa norma czasu pracy wynosiła 8 godzin, a tygodniowa - 40 godzin. Pismem z dnia 9 czerwca 2008 r. powód zwrócił się do K. w L. o przedłużenie zatrudnienia, które to pismo przekazano pozwanej K. SA Biuro Zarządu w dniu 10 czerwca 2008 r. Pozwana zawarła z powodem kolejną umowę o pracę na okres od 18 czerwca 2008 r. do 19 grudnia 2008 r. Inne warunki umowne pozostały bez zmian. Według ustaleń poczynionych przez Sąd Rejonowy, na obszarze Demokratycznej Republiki Kongo można pracować, spełniając warunki wynikające z obowiązującego tam prawa, co wymusza konieczność zawarcia umowy o pracę w tym kraju. Po dwóch miesiącach pobytu powoda za granicą przedłożono mu więc sporządzoną w języku francuskim umowę o pracę z K., którą powód podpisał. O konieczności zawarcia takiej umowy powód przed wyjazdem za granicę nie był przez nikogo informowany. Sąd ustalił również, że w okresie zatrudnienia w Demokratycznej Republice Kongo powód świadczył pracę w godzinach nadliczbowych. Pracował bowiem przez siedem dni w tygodniu, nie otrzymując w zamian żadnych dni wolnych od pracy. W dni powszednie powód pracował po 12 - 13 godzin dziennie, a w niedziele - od 7.00 do 12.00 lub 13.00. Łącznie przepracował 775 godzin nadliczbowych (304 w roku 2007 i 471 w roku 2008), za co należne jest mu wynagrodzenie w kwocie 16.636, 92 USD.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty