Wyrok SN z dnia 18 października 2012 r., sygn. V CSK 472/11
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Tyczka-Rote (przewodniczący)
SSN Marian Kocon
SSN Maria Szulc (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Syndyka masy upadłości Zakładów Samochodowych "J." S.A. w J.
przeciwko P. Spółce z o.o. w W.
o zapłatę,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 18 października 2012 r.,
skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w W.
z dnia 21 czerwca 2011 r., sygn. akt I ACa 633/11,
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w W. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Sąd Apelacyjny w W. oddalił apelację P. spółki z o.o. w W. od wyroku Sądu Okręgowego w W. zasądzającego od tej pozwanej na rzecz powoda kwotę 558.920,40 zł z tytułu rozliczenia umów o współpracy w zakresie naprawy i dostawy autobusów.
Sprawa rozpoznawana była przez Sąd drugiej instancji ponownie wskutek uchylenia wyroku tego Sądu z dnia 29 stycznia 2010 r. sygn. I ACa 7/10 wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 10 marca 2011 r. sygn.. V CSK 311/11. W motywach tego wyroku Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że czynności sędziego komisarza związane z badaniem wierzytelności, dopuszczalności jej potrącenia i ustalaniem listy wierzytelności stanowią jedynie kontrolę, czy skutek potrącenia rzeczywiście nastąpił. Odmowa uwzględnienia wierzytelności i jej potrącenia z wzajemną wierzytelnością upadłego w postępowaniu upadłościowym nie stwarza jednak powagi rzeczy osądzonej, co oznacza, że dokonana ocena może być kwestionowana w innym postępowaniu. Nie ma zatem przeszkód, by w postępowaniu z powództwa syndyka masy upadłości o zapłatę wierzytelności upadłego, której dotyczyło oświadczenie o potrąceniu wierzyciel, któremu odmówiono skorzystania z prawa potrącenia w postępowaniu upadłościowym, podjął obronę opartą na twierdzeniu, że oświadczenie złożone w postępowaniu upadłościowym było skuteczne i doprowadziło do umorzenia obydwu wierzytelności do wysokości wierzytelności niższej. Wskazał również, że zarzut ten może być uwzględniony jedynie wówczas, gdy zachodziły przesłanki dopuszczające potrącenie w tym postępowaniu. Odnosząc się do marginalnej uwagi Sądu Apelacyjnego co do braku podstaw do potrącenia wierzytelności pozwanego wobec jej powstania po ogłoszeniu upadłości, Sąd Najwyższy wskazał, że aczkolwiek ta ocena prawna nie poddaje się kontroli z uwagi na brak koniecznych ustaleń faktycznych, to przepisy prawa upadłościowego i naprawczego nie wyłączają możliwości potrącenia wierzytelności powstałej po ogłoszeniu upadłości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty