Wyrok SN z dnia 27 kwietnia 2012 r., sygn. V CSK 205/11
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Iwona Koper (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Teresa Bielska-Sobkowicz
SSN Józef Frąckowiak
Protokolant Ewa Zawisza
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa "H." Spółki z o.o. w S. przeciwko "S." Spółce z o.o. w likwidacji w T. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 27 kwietnia 2012 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w K. z dnia 2 grudnia 2010 r., sygn. akt V ACa 301/10,
oddalił skargę kasacyjną i zasądził od powoda na rzecz pozwanego kwotę 5.400 zł (pięć tysięcy czterysta) tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w G. wyrokiem z dnia 30 kwietnia 2010 r. oddalił powództwo H. Spółka z o.o. w S. przeciwko pozwanemu - S. Spółka z o.o. w T. o zapłatę kwoty 3.206.920,28 zł. stanowiącej równowartość kwoty 900.247,76 EUR.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym.
Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Spółki S. w dniu 18 października 2007 r. podjęło uchwałę wyrażająca zgodę na podjęcie działań w celu pośredniczenia w sprzedaży i kupnie urządzeń i maszyn dla spółek T. i L. W dniach 5 grudnia 2007 r. i 10 stycznia 2008 r., doszło miedzy stronami do zawarcia umów, na podstawie których powód zobowiązał się do wyprodukowania i dostarczenia pozwanemu towarów wymienionych w specyfikacjach za zapłatą należności za nie płatnej w EUR, której wysokość będzie niższa o 5% od ceny eksportowej. Strony ustaliły, że zapłata nastąpi w terminie 30 dni od dnia dokonania zapłaty na rzecz pozwanego przez Spółkę T. (na podstawie kontraktu nr 798) oraz przez Spółkę O. (na podstawie kontraktu nr 1- 4/0783-616), które były docelowymi odbiorcami towarów dostarczonych pozwanemu przez powoda. W umowie ustalono nadto, że w razie niedokonania w terminie zapłaty ceny na rzecz pozwanego przez wymienione Spółki powód przejmie od pozwanego przysługujące mu z tego tytułu wierzytelności, pomniejszone o marżę w wysokości 5%. W umowach zawartych ze spółkami T. i L. pozwany, zobowiązał się wyprodukować i dostarczyć kontrahentom towary wymienione w specyfikacjach do umów za zapłatą ceny w terminach wynoszących odpowiednio 90 i 60 dni. W umowach tych zastrzeżono, że żadna ze stron nie może bez pisemnej zgody drugiej strony przekazać swoich praw i obowiązków z nich wynikających. Powód sprzedał pozwanemu towary objęte umowami, zaś pozwany sprzedał je kolejno swoim kontrahentom. Powód złożył pozwanemu oświadczenie o przejęciu wierzytelności pozwanego wobec Spółek L. i T., które nie zapłaciły pozwanemu ceny za dostarczony towar. Powód zlecił wyegzekwowanie przejętych należności od obu Spółek C. Sp. z o.o. w K., która poinformowała go, że dłużnicy - spółki mołdawskie (L. i T.) powołują się na zakaz cesji wynikający z umów łączących je pozwanym i nie wyrażają zgody na przejęcie praw wynikających z tych umów. Powód wezwał pozwanego do zapłaty należności dochodzonych pozwem, jednak bezskutecznie pozwany bowiem poinformował go, że termin zapłaty jego należności jeszcze nie nastąpił, wobec niedokonania zapłaty przez spółki mołdawskie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty