Postanowienie SN z dnia 6 września 2012 r., sygn. I CSK 19/12
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Anna Kozłowska (przewodniczący)
SSN Barbara Myszka
SSN Krzysztof Strzelczyk (sprawozdawca)
w sprawie z wniosku Haliny D. i Mieczysława K.
przy uczestnictwie Miasta W.
o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym
w Izbie Cywilnej w dniu 6 września 2012 r.,
skargi kasacyjnej uczestnika postępowania
od postanowienia Sądu Okręgowego w W.
z dnia 26 września 2011 r., sygn. akt V Ca 1756/11,
uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w W., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 20 kwietnia 2011 r. Sąd Rejonowy w W. oddalił wniosek Haliny D. i Mieczysława K. o stwierdzenie zasiedzenia z dniem 27 maja 2000 r. własności nieruchomości położonej w W. przy ul. M., o powierzchni 1140 m. kw., dla której Sąd Rejonowy w W. prowadzi księgę wieczystą.
Jak ustalił Sąd Rejonowy, Teodor K. oraz Grzegorz i Helena K. nabyli 13 kwietnia 1932 r. po połowie od Marianny K. większą niezabudowaną nieruchomość. Teodor K. objął w posiadanie część tej nieruchomości położoną przy ul. M., a rodzice wnioskodawców Grzegorz K. i Helena K. objęli w posiadanie działkę położoną przy ul. M., której dotyczy wniosek. Postawili na niej budynek mieszkalny, który uległ zniszczeniu w powstaniu warszawskim. W 1945 r. rodzice wnioskodawców przystąpili do jego odbudowy i ponownie zamieszkali w nim wraz z dziećmi. Przedmiotowa nieruchomość na skutek wejścia w życie dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279 ze zm. dalej jako dekret warszawski) stała się własnością gminy miasta stołecznego Warszawy, a następnie w 1950 r. przeszła na własność Skarbu Państwa. O istnieniu dekretu warszawskiego rodzice wnioskodawców dowiedzieli się najpóźniej w 1947 r., natomiast Mieczysław K. w latach pięćdziesiątych, a Halina D. w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Grzegorz K. zmarł 7 marca 1957 r., a Helena K., która zmarła 9 stycznia 2000 r., do chwili śmierci mieszkała razem z dziećmi na przedmiotowej nieruchomości. Wnioskodawcy i ich rodzice traktowali nieruchomość jako własną. W 1986 r. Helena K. wraz z Ludwiką K. złożyła wniosek o przyznanie prawa własności czasowej do gruntu położonego przy ul. M.. Do czasu zamknięcia rozprawy nie zapadło w tej sprawie ostateczne rozstrzygnięcie. Dnia 19 maja 2005 r. Miasto W. wniosło pozew przeciwko Helenie K., Halinie D. oraz Mieczysławowi K. o wydanie przedmiotowej nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty