Wyrok SN z dnia 8 lutego 2012 r., sygn. V CSK 49/11
Z chwilą wszczęcia postępowania o dział spadku nie jest dopuszczalne odrębne postępowanie o ustalenie nieważności umowy darowizny zawartej przez spadkodawcę ze spadkobiercą.
Teza urzędowa
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Hubert Wrzeszcz (przewodniczący)
SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (sprawozdawca)
SSN Zbigniew Kwaśniewski
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Iwony K. reprezentowanej przez ojca Augustyna K. przeciwko Aleksandrowi C. o ustalenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 8 lutego 2012 r., skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w W. z dnia 18 sierpnia 2010 r.,
uchylił zaskarżony wyrok oraz wyrok Sądu Okręgowego w W. z dnia 17 marca 2010 r. i przekazuje sprawę do rozpoznania sądowi przed którym toczy się postępowanie o dział spadku po Katarzynie C.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 marca 2010 r. Sąd Okręgowy w W. ustalił nieważność umowy darowizny zawartej 11 maja 2001 r. w formie aktu notarialnego pomiędzy Katarzyną C. i Aleksandrem C. Z ustaleń wynika, że darczyńca, przebywająca w zakładzie opiekuńczym Katarzyna C., z powodu demencji starczej, zespołu otępiennego i braku kontaktu słownego nie była w stanie podjąć świadomie decyzji i wyrazić swej woli. Wobec zaistnienia przesłanek z art. 82 k.c. umowa jest zatem nieważna. Z ustaleń wynika także, że Katarzyna C. zmarła, a spadek po niej nabyli z ustawy powódka Iwona K. oraz pozwany Aleksander C. po ˝ części. W dniu 29 lutego 2008 r. powódka złożyła wniosek o dział spadku po Katarzynie K. Postępowanie w sprawie działowej zostało zawieszone do zakończenia procesu w sprawie o ustalenie nieważności umowy darowizny, wszczętego na skutek pozwu z dnia 1 września 2008 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty