22.02.2012

Wyrok SN z dnia 22 lutego 2012 r., sygn. IV CSK 245/11

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący)

SSN Irena Gromska-Szuster

SSN Barbara Myszka (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Lecha Ś.

przeciwko Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w G.

z udziałem interwenienta ubocznego po stronie pozwanej P. SA w W.

o zapłatę, rentę i ustalenie,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 22 lutego 2012 r.,

skargi kasacyjnej powoda

od wyroku Sądu Apelacyjnego w G.

z dnia 12 października 2010 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w G. do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 sierpnia 2009 r. Sąd Okręgowy w G. zasądził od pozwanego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w G. na rzecz powoda Lecha Ś. kwotę 100 000 zł tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, rentę w kwocie 500 zł miesięcznie płatną od dnia uprawomocnienia się wyroku, ustalił, że pozwany będzie ponosił odpowiedzialność za szkodę mogącą powstać w przyszłości w następstwie zakażenia powoda w czasie jego pobytu w pozwanym szpitalu w 2001 roku gronkowcem złocistym MRSA z zastrzeżeniem przyczynienia się powoda do powstania szkody w 50%, natomiast dalej idące powództwo oddalił.

Sąd Okręgowy ustalił, że w dniu 11 stycznia 2001 r. powód uległ wypadkowi drogowemu i został przewieziony do pozwanego szpitala, gdzie stwierdzono u niego złamanie prawej kości udowej z dużym krwiakiem podskórnym, otwarte, wieloodłamowe złamanie prawej kości goleni z krwiakiem podskórnym i rozległym stłuczeniem skóry oraz stłuczenie okolicy kręgosłupa szyjnego. Powód był pod wpływem alkoholu i początkowo nie wyrażał zgody na leczenie, ostatecznie jednak złamaną kończynę wstępnie zaopatrzono za pomocą wyciągów szkieletowych, dokonano chirurgicznego zaopatrzenia rany i podano powodowi antybiotyk. W dniu 16 stycznia 2001 r. przeprowadzono operację, polegającą na zespoleniu kości udowej i wieloodłamowego złamania kości piszczelowej, po czym założono powodowi gips. Rana wygoiła się, ale po upływie miesiąca wystąpiła treść ropna w górnym biegunie rany na goleni, a w dnie rany uwidoczniła się śruba zespalająca. Przeprowadzone badanie treści ropnej nie wykazało zakażenia gronkowcem złocistym, jednak infekcja utrzymywała się. W tej sytuacji usunięto z kości piszczelowej materiał zespalający, założono drenaż przepływowy z antybiotykiem i w dniu 5 kwietnia 2001 r. wypisano powoda ze szpitala.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp