Postanowienie SN z dnia 15 lutego 2012 r., sygn. I CSK 284/11
W razie odwołania darowizny nieruchomości, uczynionej do majątku wspólnego małżonków z powodu rażącej niewdzięczności (art. 898 § 1 k.c.) tylko jednego małżonka albo obojga małżonków, ale egzekwowania przez darczyńcę skutków odwołania tylko wobec jednego z nich, należy przyjąć, że w braku zgody obojga małżonków na powrotne przeniesienie własności nieruchomości na darczyńcę ma on do niewdzięcznego małżonka tylko roszczenie pieniężne z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia (art. 898 § 2 zdanie pierwsze w związku z art. 405 in fine k.c.), w wysokości - co do zasady - połowy wartości darowanej nieruchomości.
Teza urzędowa
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Tadeusz Wiśniewski (przewodniczący)
SSN Grzegorz Misiurek
SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)
Protokolant Beata Rogalska
w sprawie z wniosku Sławomira Ś.
przy uczestnictwie Czesława Ś. i Katarzyny .
o wpis prawa własności w księdze wieczystej,
po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 15 lutego 2012 r.,
skargi kasacyjnej uczestniczki postępowania Katarzyny Ś.
od postanowienia Sądu Okręgowego w R.
z dnia 13 stycznia 2011 r.,
uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w R. do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 13 stycznia 2011 r. Sąd Okręgowy w R. oddalił apelację uczestniczki Katarzyny Ś. od postanowienia z dnia 4 października 2010 r. Sądu Rejonowego w R., utrzymującego w mocy wpis w księdze wieczystej nr 6711, dokonany przez Referendarza Sądowego w Sądzie Rejonowym w R., którym w miejsce prawa własności małżonków Katarzyny Ś. i Sławomira Ś. na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej wpisane zostało prawo własności na rzecz Katarzyny Ś. w 1/2 części i na rzecz Czesława Ś. w 1/2 części. Wpis został dokonany na podstawie wniosku Sławomira Ś., opartego o umowę z dnia 2 sierpnia 2010 r., dotyczącą powrotnego przeniesienia przez niego całego jego udziału we własności nieruchomości wskutek odwołania darowizny. Jak ustalono w sprawie, umowa ta była wykonaniem zobowiązania wnioskodawcy, wynikającego z odwołania dnia 10 grudnia 2009 r. przez jego ojca - Czesława Ś., darowizny nieruchomości dokonanej na rzecz syna i synowej - wnioskodawcy i uczestniczki postępowania. Podstawą prawną wpisu w księdze wieczystej był art. 626 § 2 k.p.c.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty