15.02.2012

Wyrok SN z dnia 15 lutego 2012 r., sygn. I CSK 264/11

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Tadeusz Wiśniewski (przewodniczący)

SSN Grzegorz Misiurek

SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Skarbu Państwa - Starosty Powiatu przeciwko Janinie F., Markowi F. i Małgorzacie K. o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 15 lutego 2012 r., skargi kasacyjnej pozwanej Janiny F. od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 4 stycznia 2011 r.,

oddalił skargę kasacyjną i zasądził od pozwanej Janiny F. na rzecz Skarbu Państwa Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa kwotę 3600,- (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 4 stycznia 2011 r. Sąd Okręgowy w W. oddalił apelację pozwanej Janiny F. od wyroku Sądu Rejonowego w P. z dnia 7 kwietnia 2010 r., w którym uwzględnione zostało roszczenie powoda Skarbu Państwa - Starosty Powiatu o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym i nakazanie, aby w dziale II księgi wieczystej wykreślić pozwane Janinę F., Małgorzatę K. i Marka F., figurujących jako współwłaściciele nieruchomości w 1/3 każde z nich, a wpisać jako wyłącznego właściciela Skarb Państwa - Starostę Powiatu. Podstawą wpisu było uznanie, że Skarb Państwa stał się właścicielem przedmiotowej nieruchomości z dniem 31 grudnia 1955 r. wskutek przemilczenia, o którym mowa w art. 34 ust. 1 lit. a dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich (Dz. U. Nr 13, poz. 87 ze zm., dalej jako dekret), przy czym wniesienie powództwa na podstawie art. 10 u.k.w.h., jako przepisu szczególnego wobec art. 189 k.p.c. pozwala na stwierdzenie nabycia własności w celu ustalenia rzeczywistego stanu prawnego.

W sprawie został ustalony następujący stan faktyczny. Na podstawie aktu notarialnego z 1928 r. Złata vel Zofia M. z domu C. nabyła od Aleksandra F. nieruchomość, opisaną w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku, w dzisiejszej miejscowości K. Dnia 2 września 1946 r. nieruchomość ta została przekazana w zarząd Gminie S. jako nieruchomość opuszczona i porzucona. Wymieniona jako właścicielka tej nieruchomości od 1928 r. Zofia M., będąc wdową zmarła w B. w Argentynie w 1957 r. W tymże roku na przedmiotowej nieruchomości pojawił się Dawid F. oświadczając mieszkańcom, że nieruchomość jest jego własnością i wystąpił do sądu o stwierdzenie nabycia spadku po Złacie vel Zofii M., córce Bencjona C. i Dwojry z domu K. W wyniku kolejnych postanowień sądowych stwierdzono, że spadek po tej osobie nabyła na podstawie dziedziczenia ustawowego siostra Małka F. z C., a spadek po niej przypadł jej wnukowi Dawidowi F. Na jego wniosek w 1961 r. urządzony został zbiór dokumentów dla przedmiotowej nieruchomości i do niego złożone postanowienia sądowe o nabyciu spadku po Zofii M. i Małce F. oraz zezwolenia organów finansowych do ujawnienia w księgach wieczystych praw majątkowych należących do Dawida F. W 1962 r. organy administracyjne przekazały Dawidowi F. posiadanie przedmiotowej nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp