29.10.2012

Postanowienie SN z dnia 29 października 2012 r., sygn. I KZP 16/12

Orzekanie na podstawie art. 206 § 3 k.k.w. w przedmiocie umorzenia kwoty pieniężnej z tytułu środka karnego przepadku korzyści majątkowej należy do kompetencji sądu pierwszej instancji lub innego sądu równorzędnego (art. 2 pkt 1 k.k.w).

 

Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Wiesław Kozielewicz (przewodniczący)
SSN Jacek Sobczak
SSN Eugeniusz Wildowicz (sprawozdawca)
Protokolant: Ewa Sokołowska

przy udziale prokuratora Prokuratury Generalnej Beaty Mik

w sprawie K. W.

po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu w dniu 29 października 2012 r., przedstawionego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. przez Sąd Okręgowy w T. postanowieniem z dnia 2 lipca 2012 r., […], zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

„Jaki organ (sąd czy urząd skarbowy) jest właściwy do orzekania, w trybie art. 206 § 3 k.k.w., w przedmiocie umorzenia należności Skarbu Państwa z tytułu przepadku korzyści majątkowej?”

postanowił odmówić podjęcia uchwały.

Uzasadnienie

Przedstawione Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne wyłoniło się w następującej sytuacji procesowej.

Wyrokiem z dnia 27 stycznia 2012 r., […], Sąd Rejonowy w T. uznał K. W. za winnego popełnienia, między innymi, dwóch ciągów przestępstw określonych w art. 59 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2012, poz. 124) w zw. z art. 12 k.k. oraz w art. 59 ust. 1 i 3 wymienionej ustawy w zw. z art. 12 k.k., wymierzając mu za każdy z nich karę roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz orzekając, na podstawie art. 45 § 1 k.k., przepadek nienależnej korzyści majątkowej pochodzącej z popełnionych przestępstw w kwotach: w pierwszym przypadku - 8100 zł, w drugim - 1750 zł. Ze skazaniem za drugi ciąg przestępstw wiązało się nadto, oparte na art. 44 § 2 k.k., rozstrzygnięcie o przepadku dowodów rzeczowych. Za wszystkie, objęte powyższym wyrokiem, zbiegające się przestępstwa orzeczono karę łączną 2 lat pozbawienia wolności, wykonanie której warunkowo zawieszono na okres próby 5 lat z oddaniem oskarżonego pod dozór kuratora.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty