Wyrok SN z dnia 22 listopada 2012 r., sygn. I UK 246/12
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Maciej Pacuda (przewodniczący)
SSN Zbigniew Korzeniowski
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania Tomasza S.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w R.
z udziałem zainteresowanej G. SA w T.
o ustalenie podlegania obowiązkowi ubezpieczenia społecznego,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 22 listopada 2012 r.,
skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w K.
z dnia 3 listopada 2011 r., sygn. akt III AUa 506/11,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w K. do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 5 marca 2010 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. stwierdził, że ubezpieczony Tomasz S. nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu umowy zlecenia zawartej z płatnikiem składek "G." S.A. w T. w okresie od 1 lutego 2005 r. do dnia 19 maja 2006 r., gdyż umowa ta została zawarta w celu obejścia prawa i na podstawie art. 58 § 1 k.c. jest nieważna.
Rozpoznając odwołanie ubezpieczonego od powyższej decyzji, Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. wyrokiem z dnia 16 grudnia 2010 r. zmienił częściowo zaskarżoną decyzję w ten sposób, że w pkt I ustalił, iż Tomasz S. podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu umowy zlecenia zawartej z płatnikiem składek "G." S.A. w okresie od 1 lutego 2005 r. do 31 października 2005 r., a w pkt II oddalił odwołanie w pozostałym zakresie.
Powyższe rozstrzygnięcie zostało poprzedzone ustaleniami, z których wynikało, że z dniem 13 stycznia 2005 r. ubezpieczony rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej pod nazwą "B." Tomasz S. z siedzibą w T. i z tytułu tej działalności zgłosił się w dniu 15 lutego 2005 r. do ubezpieczenia zdrowotnego. W dniu 1 listopada 2005 r., w okresie prowadzenia działalności gospodarczej, ubezpieczony zawarł z firmą "G." S.A. w T., następcą prawnym "M." spółki z o.o. w K., umowę o pracę nakładczą na czas nieokreślony. W umowie tej strony określiły, że ubezpieczony wykona na rzecz nakładcy pracę polegającą na przygotowaniu, kopertowaniu, adresowaniu i wysyłaniu materiałów reklamowych dostarczonych przez nakładcę, za wynagrodzeniem w wysokości 3,50 zł za skompletowanie i wysłanie jednej przesyłki reklamowej oraz określiły minimalną miesięczną ilość pracy w wysokości 145 kompletów reklamowych. Ubezpieczony w oparciu o powyższą umowę o pracę nakładczą był zatrudniony do dnia 31 października 2007 r., a z ubezpieczeń społecznych z tego tytułu został wyłączony z dniem 9 lipca 2007 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty