22.11.2012

Wyrok SN z dnia 22 listopada 2012 r., sygn. I PK 159/12

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Teresa Flemming-Kulesza (przewodniczący)

SSN Katarzyna Gonera

SSN Zbigniew Myszka (sprawozdawca)

Protokolant Joanna Porowska

w sprawie z powództwa Mirosława K.

przeciwko P. SA w L.

o odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji,

po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 22 listopada 2012 r.,

skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w B.

z dnia 7 lutego 2012 r., sygn. akt V Pa 125/11,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w B. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 7 lutego 2012 r. Sąd Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w B., po rozpoznaniu apelacji powoda Mirosława K. od wyroku Sądu Rejonowego - Sądu Pracy w B. z dnia 17 października 2011 r., który oddalił powództwo o odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji przeciwko P. Spółce Akcyjnej z siedzibą w L., zmienił wyrok tego Sądu w ten sposób, że I. zasądził od pozwanej na rzecz powoda kwotę 19.172,10 zł, z 13 % odsetkami w stosunku rocznym od dnia 1 lipca 2010 r. do dnia zapłaty, II. oddalił apelację w pozostałym zakresie oraz zniósł wzajemnie między stronami koszty procesu za obie instancje (punkt III).

W sprawie tej ustalono, że powód był zatrudniony u poprzedników prawnych pozwanej od dnia 25 lipca 1984 r. W dniu 22 września 2000 r. powód zawarł z Zakładem S.A. umowę o pracę na czas nieokreślony na stanowisku członka zarządu i powierzono mu obowiązki dyrektora ds. technicznych. W tym samym dniu podpisał umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy przez okres dwóch lat (zwaną dalej umową o zakazie konkurencji z 22 września 2000 r.). Na podstawie aneksu z dnia 9 marca 2007 r. do umowy o pracę, powodowi powierzono stanowisko prezesa zarządu i obowiązki dyrektora naczelnego. Pismem z dnia 29 maja 2007 r. powód został poinformowany w trybie art. 23 § 3 k.p., że z dniem 1 lipca 2007 r., w związku z przeniesieniem części zakładu pracy na inny podmiot, zostanie pracownikiem przedsiębiorstwa Z. Spółka z o.o. w B. W dniu 1 lipca 2007 r. powód zawarł z nowym pracodawcą dwie umowy: umowę o pracę na okres pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki, a drugą - umowę o zakazie konkurencji (zwaną dalej umową o zakazie konkurencji z 1 lipca 2007 r.). W tych umowach powód zobowiązał się do przestrzegania zakazu konkurencji w czasie trwania stosunku pracy oraz w okresie 6 miesięcy po ustaniu zatrudnienia w spółce, tj., że nie będzie prowadził działalności konkurencyjnej wobec spółki w jakiejkolwiek formie i na jakiejkolwiek podstawie prawnej. Spółka zobowiązała się natomiast wypłacać mu przez okres 6 miesięcy od dnia rozwiązania umowy o pracę odszkodowanie równe miesięcznemu wynagrodzeniu z miesiąca poprzedzającego rozwiązanie umowy o pracę. Umowa o zakazie konkurencji przewidywała, że odszkodowanie nie przysługuje w przypadku powołania pracownika na nową kadencję lub zatrudnienia w Grupie P., a także w przypadku naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji. Ponadto w razie podjęcia zatrudnienia w okresie wypłacania odszkodowania zobowiązany był zawiadomić spółkę o tym fakcie w terminie 3 dni od podjęcia zatrudnienia, pod rygorem zaprzestania wypłaty odszkodowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp