Wyrok SN z dnia 8 listopada 2012 r., sygn. I CSK 202/12
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Barbara Myszka (przewodniczący)
SSN Krzysztof Pietrzykowski
SSN Katarzyna Tyczka-Rote (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Antoniego B.
przeciwko Agencji Nieruchomości Rolnych w W. - Oddział Terenowy
w R.
o zapłatę,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym
w Izbie Cywilnej w dniu 8 listopada 2012 r.,
skargi kasacyjnej powoda
od wyroku Sądu Apelacyjnego w R.
z dnia 17 listopada 2011 r., sygn. akt I ACa 317/11, uchylił zaskarżony wyrok oraz wyrok Sądu Okręgowego w R. z dnia 16 maja 2011 r. i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w R. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 maja 2011 r. Sąd Okręgowy w R. oddalił powództwo Antoniego B. skierowane przeciwko pozwanej Agencji Nieruchomości Rolnych w W., Oddziałowi Terenowemu w R., o zapłatę kwoty 8 040 000 zł tytułem naprawienia szkody poniesionej przez niego wskutek sprzedaży przez pozwaną nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni 120 ha położonych w miejscowości Z. z naruszeniem przysługującego powodowi pierwszeństwa w nabyciu tych nieruchomości.
Sąd Apelacyjny w R., rozpatrujący sprawę na skutek apelacji powoda wyrokiem z dnia 17 listopada 2011 r. zmienił jedynie postanowienie o kosztach pomocy prawnej udzielonej z urzędu, w pozostałym zakresie apelację oddalił i orzekł o kosztach postępowania apelacyjnego.
Sądy obydwu instancji oparły swoje orzeczenia na ustaleniach faktycznych, zgodnie z którymi dziadek powoda Jan W. i jego ciotka Helena W. byli współwłaścicielami majątku ziemskiego w Z., który został przejęty na rzecz Skarbu Państwa na podstawie przepisów dekretu z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (jedn. tekst Dz.U. z 1945 r., Nr 3 poz. 13). Powód podejmował bezskutecznie próby odzyskania tej nieruchomości jako spadkobierca swojej matki. Zwracał się w tej sprawie kilkakrotnie w latach 1990 i 1995 do Urzędu Wojewódzkiego w K. i do Urzędu Gminy Z. Do pozwanej Agencji zwrócił się pismem z 27 sierpnia 2007 r., doręczonym w dniu następnym, w którym poinformował ją, że jest spadkobiercą Jana W. po połowie ze swoim bratem Michałem. Po wyjaśnieniu, że współwłaścicielką nieruchomości była także Helena W., która zmarła w Afryce, a jej spadkobiercy nie są powodowi znani, pozwana odmówiła uwzględnienia prawa pierwszeństwa powoda, uznając, że skorzystanie z tego prawa wymagałoby łącznego wystąpienia przez wszystkich spadkobierców poprzednich współwłaścicieli nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty