17.10.2012 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 17 października 2012 r., sygn. III CZP 59/12

Czy uregulowanie zawarte w art. 1302 § 2 kpc należy interpretować ściśle - zgodnie z jego literalnym brzmieniem - jedynie do przypadku biegu tygodniowego terminu do wniesienia opłaty sądowej od dnia doręczenia zarządzenia o zwrocie pozwu, czy możliwość uiszczenia tej opłaty zachodzi również po uprawomocnieniu się tego zarządzenia w razie oddalenia wywiedzionego na nie zażalenia?

 

W sprawie z powództwa W. F. przeciwko M. F. o zachowek na skutek apelacji powoda od wyroku Sądu Rejonowego w S. z dnia 6 października 2011 roku.

Sąd Najwyższy postanowił odmówić podjęcia uchwały.

UZASADNIENIE WNIOSKU O ROZSTRZYGNIĘCIE ZAGADNIENIA PRAWNEGO

Powód W. F., reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, w pozwie, wniesionym dnia 20.10. 2010 roku, domagał się zasądzenia od M. F. zachowku w kwocie ustalonej w trakcie postępowania wraz z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia pozwu oraz o zasądzenie od pozwanej na rzecz powoda kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych. Jednocześnie wniósł o ustalenie opłaty tymczasowej od pozwu w kwocie 1.000zł, którą uiścił.

W uzasadnieniu podniósł, że w dniu 24.04.2001 r. zmarł Wa. F., a jego spadkobiercami są żona B. F. oraz dzieci: W. F., M. F. i A. F. po 1/4 części. W dniu 23.10.2007 r. zmarła B. F. a spadek po niej odziedziczyli: powód W. F., pozwana M. F. i A. F. po 1/3 części. Z obu tytułów powód nie otrzymał żadnej należnej mu części masy spadkowej. Pozwana otrzymała w drodze darowizny majątek wyczerpujący całą masę spadkową, w tym udział w nieruchomości położonej w P.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty