Postanowienie SN z dnia 6 grudnia 2011 r., sygn. I UZ 41/11
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący)
SSN Bogusław Cudowski
SSN Małgorzata Gersdorf (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy w sprawie z odwołania Renaty G. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych II Oddziałowi w Ł. o rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 6 grudnia 2011 r., zażalenia ubezpieczonej na postanowienie Sądu Apelacyjnego w Ł. z dnia 26 sierpnia 2011 r.,
oddalił zażalenie.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 26 sierpnia 2011 r., Sąd Apelacyjny w Ł. odrzucił skargę kasacyjną ubezpieczonej Renaty G. w sprawie o rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy od wyroku tego Sądu z dnia 29 kwietnia 2011 r.
Sąd Apelacyjny wskazał, że spór dotyczył przyznania prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową. Jako wartość przedmiotu sporu w skardze kasacyjnej - po wezwaniu do uzupełnienia w tym zakresie - wskazana została kwota 6.000 zł jako roczna różnica między otrzymywaną przez ubezpieczoną rentą z tytułu częściowej niezdolności do pracy a oczekiwaną rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Sąd Apelacyjny ocenił, że sprawa ma w istocie charakter sporu o wysokość świadczenia a nie - jak chciała tego skarżąca - sporu o prawo. Podniósł, że zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tj. Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.) stopień niezdolności do pracy nie stanowi przesłanki warunkującej powstanie prawa. Skoro spór ma charakter sporu o wysokość świadczenia to w takim przypadku zastosowanie znajduje art. 22 k.p.c. A zatem wartość przedmiotu zaskarżenia ad casum wynosi 6.000 zł. Ta zaś wartość, zgodnie z art. 398 § 1 k.p.c., przemawia za niedopuszczalnością skargi kasacyjnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty