12.12.2011

Wyrok SN z dnia 12 grudnia 2011 r., sygn. I UK 120/11

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący)

SSN Beata Gudowska

SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)

Protokolant Ewa Wolna

Sąd Najwyższy w sprawie z odwołania Mieczysława P. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Z. o prawo do emerytury, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 12 grudnia 2011 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w K. z dnia 16 listopada 2010 r.,

oddalił skargę kasacyjną.

UZASADNIENIE

Pozwany decyzją z 30 stycznia 2009 r. odmówił ubezpieczonemu Mieczysławowi P. prawa do emerytury górniczej, gdyż nie udowodnił żadnego okresu pracy górniczej. Wskazanie przezeń na stanowisko pracy górniczej wymienione w załączniku nr 2, poz. 32, do rozporządzenia z 23 grudnia 1994r. w sprawie niektórych stanowisk pracy górniczej oraz stanowisk pracy zaliczanej w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury lub renty (Dz. U. z 1995 r. Nr 2, poz. 8 - dalej: „rozporządzenie”) jest nieuprawnione, gdyż ubezpieczony pracował jako zbrojarz konstrukcji i prefabrykatów, a nie na odkrywce w kopalni węgla brunatnego jako rzemieślnik lub inny robotnik zatrudniony stale na odkrywce przy wykonywaniu bieżących robót montażowych, konserwacyjnych i remontowych.

W odwołaniu ubezpieczony zarzucił, że wszystkie jego stanowiska pracy, tj. zbrojarz, betoniarz-zbrojarz, zbrojarz konstrukcji i prefabrykatów żelbetowych, związane były z wykonywaniem czynności monterskich i dlatego pracodawca - Kopalnia Węgla Brunatnego w B. - zważając na wyniki innych spraw, przeprowadził regulację w związku z którą komisja weryfikacyjna wydała mu świadectwo pracy górniczej z 18 marca 2009 r., w którym podano, że pracował jako robotnik zatrudniony stale na odkrywce przy wykonywaniu bieżących robót montażowych, konserwacyjnych, remontowych - poz. 32 załącznika nr 2 do rozporządzenia z 23 grudnia 1994 r.

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. wyrokiem z 10 lutego 2010 r. oddalił odwołanie. Ustalił, że ubezpieczony pracował w Kopalni Węgla Brunatnego w B. z przerwami od 15 kwietnia 1997 r. Zatrudniony był jako zbrojarz; zbrojarz konstrukcji i prefabrykatów betonowych. Komisja weryfikacyjna ustaliła natomiast, że ubezpieczony pracował jako robotnik stale zatrudniony na odkrywce przy wykonywaniu bieżących robót montażowych i konserwacyjnych. W oparciu o charakterystykę wykonywanych czynności przez ubezpieczonego w spornych okresach, zeznania świadków, a także zeznania ubezpieczonego Sąd ustalił, że charakter i zakres jego obowiązków nie uległ zmianie. Do zakresu jego obowiązków należała budowa rozdzielni nadkładu i węgla, budowa i rozbiórka betonowych systemów odwodnienia powierzchniowego wraz z postępem prac, przygotowanie fundamentów pod ciągi technologiczne (taśmociągi), stacje transformatorowe i pompownie. Praca ubezpieczonego polegała na układaniu, wykonywaniu i ewentualnym montowaniu gotowych zbrojeń, łączeniu prefabrykatów betonowych i stalowych. Rowy odwodnieniowe i osadniki były eksploatowane przez oddziały odwodnieniowe, a rozdzielnie nadkładu i węgla oraz taśmociągi przez górnicze. W ocenie prawnej Sąd stwierdził, że prawo do emerytury górniczej podlegało ocenie na podstawie art. 50a i 50c ust. 1 pkt 4 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm. - dalej: „ustawa emerytalna” lub „ustawa”) oraz przepisów rozporządzenia, w tym z poz. 32 załącznika nr 2. Praca ubezpieczonego w spornych okresach nie była pracą górniczą. Praca polegająca na budowaniu rozdzielni nadkładu i węgla, przy budowaniu i rozbiórce pompowni, betonowych systemów odwadniania powierzchniowego wraz z postępem prac, przy przygotowywaniu fundamentów pod ciągi technologiczne (taśmociągi), stacje transformatorowe i pompownie, nie jest pracą na odkrywce przy ręcznym lub zmechanizowanym urabianiu, ładowaniu oraz przewozie nadkładu i złoża, przy pomiarach w zakresie miernictwa górniczego oraz przy bieżącej konserwacji agregatów i urządzeń wydobywczych. Nieprawidłowe było zakwalifikowanie tej pracy przez pracodawcę w świadectwie pracy górniczej z 18 marca 2009 r. oraz przez komisję weryfikacyjną 11 grudnia 2008 r. jako pracy na stanowisku robotnika stale zatrudnionego na odkrywce przy wykonywaniu bieżących robót montażowych i konserwacyjnych, wymienionych pod poz. 32 w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Praca ubezpieczonego była identyczna z pracą zbrojarzy wykonywaną na różnych budowach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp