Postanowienie SN z dnia 11 lutego 2011 r., sygn. I CSK 277/10
Przesłanka (zarzut) rei iudicatae wymaga zarówno tożsamości stron, jak i tożsamości podstawy faktycznej i prawnej powództwa.
Sąd Najwyższy w składzie: SSN Mirosław Bączyk (przewodniczący) SSN Marta Romańska SSN Krzysztof Strzelczyk (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa Jerzego O. przeciwko Gminie W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 11 lutego 2011 r., skargi kasacyjnej Rzecznika Praw Obywatelskich od postanowienia Sądu Apelacyjnego w W. z dnia 28 lipca 2009 r.,
uchyla zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Sądu Okręgowego w O. z dnia 9 czerwca 2009 r., i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w O. do dalszego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód Jerzy O. wniósł o zasądzenie na jego rzecz od pozwanej Gminy W. kwoty 200 000 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 15 kwietnia 2005 r. do dnia zapłaty wraz z kosztami postępowania, według norm przepisanych. W uzasadnieniu wskazał, że w listopadzie 2002 r. zwrócił się do Burmistrza W. z inicjatywą podjęcia działań zmierzających do nabycia przez pozwaną od D. S.A. z siedzibą w W. zabudowanej budynkami produkcyjnymi, magazynowymi i biurowymi nieruchomości położonej w W. przy ul. P., użytkowanej przez „Z.” Spółkę z o.o. w upadłości z siedzibą w W., w celu jej odsprzedaży. Pozwana, reprezentowana przez Burmistrza, wyraziła zgodę na propozycję współpracy. Strony ustaliły zarówno koncepcję i szczegóły współpracy, w tym zadania i harmonogram działania. W marcu 2003 r. powód ostatecznie uzgodnił z Burmistrzem W., że za wykonane usługi otrzyma od pozwanej wraz ze swoimi współpracownikami wynagrodzenie w wysokości 5% spodziewanego dochodu stanowiącego różnicę między ceną zbycia, a ceną nabycia przedmiotowej nieruchomości. Na początku listopada 2002 r. powód przystąpił do realizacji uzgodnionego projektu. Prowadził rozmowy ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami, podjął wielorakie działania (lobbingowe, public relations) zmierzające do uzyskania jak najszerszego poparcia dla tego projektu. W okresie 22 miesięcy zorganizował i przygotował merytorycznie kilkadziesiąt spotkań, które odbył z władzami D. S.A., przedstawicielami Banku S.A., z urzędnikami i doradcami Kancelarii Premiera, Ministerstwa Skarbu, Ministerstwa Gospodarki, ZPC „U.” S.A., z syndykiem masy upadłości „Z.” Spółki z o.o. oraz z wieloma innymi instytucjami i osobami mogącymi wspomóc lub udaremnić realizację tego projektu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty