Postanowienie SN z dnia 19 maja 2011 r., sygn. I CSK 498/10
Uregulowana w art. 6268 § 2 k.p.c. kognicja Sądu wieczystoksięgowego jest zawężona, bo ograniczona do badania jedynie treści i formy wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treści księgi wieczystej.
Sąd Najwyższy w składzie: SSN Kazimierz Zawada (przewodniczący) SSN Zbigniew Kwaśniewski (sprawozdawca) SSN Hubert Wrzeszcz
w sprawie z wniosku Magdaleny W. i Mirosława W. przy uczestnictwie Marka H. i innych o wykreślenie hipoteki przymusowej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 19 maja 2011 r., skargi kasacyjnej uczestników postępowania Marka i Iwony H. na postanowienie Sądu Okręgowego w W. z dnia 29 października 2009 r.,
uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 7 lipca 2004 r. wnioskodawcy zażądali wykreślenia z księgi wieczystej KW hipoteki przymusowej do kwoty 237.819,97 zł, ustanowionej na rzecz uczestników postępowania Iwony i Marka małż. H.
Żądanie to uwzględnił referendarz sądowy wykreślając wpis hipoteki.
Sąd I instancji uwzględnił skargę na to orzeczenie, uchylił dokonany przez referendarza sądowego wpis polegający na wykreśleniu hipoteki przymusowej kaucyjnej i oddalił wniosek o jej wykreślenie. Uznał, że wnioskodawcy nie wykazali przesłanek upadku zabezpieczenia zgodnie z treścią art. 734 i art. 744 k.p.c., w brzmieniu tych przepisów sprzed zmiany wynikającej z ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 172, poz. 1804).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty