18.02.2011 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 18 lutego 2011 r., sygn. I CSK 341/10

Uiszczone koszty procesu stanowią odrębną jurydycznie szkodę strony powodowej i ten komponet roszczenia odszkodowawczego powinien być poddany - w pewnym zakresie - jednak odmiennym ocenom prawnym, przynajmniej w następujących kwestiach: moment powstania szkody i roszczenia o jej naprawienie oraz początek biegu terminu przedawnienia roszczenia. Na pewno jednak omawiana tu szkoda powstaje w normalnym związku przyczynowym z niewykonaniem przez spedytora umowy spedycji.

 

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Kazimierz Zawada (przewodniczący) SSN Mirosław Bączyk (sprawozdawca) SSN Dariusz Dończyk Protokolant Anna Matura

w sprawie z powództwa Elektrowni „K.” S.A. w Ś. przeciwko C. Spółce z o.o. w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 18 lutego 2011 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w W. z dnia 6 stycznia 2010 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w W. do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Rozpoznając sprawę po raz drugi w zakresie dotyczącym kwoty 1.972.310 zł, Sąd Apelacyjny wyrokiem z dnia 6 stycznia 2010 r. oddalił apelację strony powodowej - Elektrowni S.A., wniesioną od wyroku Sądu Okręgowego z dnia 3 października 2007 r. (k. 463, t. III akt sprawy), w którym oddalono w całości powództwo strony powodowej wniesione przeciwko pozwanemu C. Spółce z o.o. w W. Strona powodowa (zlecający) dochodziła od strony pozwanej (spedytora) roszczenia odszkodowawczego w związku z niewykonaniem umowy spedycji z dnia 31 stycznia 2002 r.

Zasadnicze elementy stanu faktycznego, ustalone przez Sądy meriti, są następujące. Strony zawarły w dniu 31 stycznia 2002 r. umowę spedycji, w której pozwany spedytor zobowiązał się m. in. do dokonywania płatności na rzecz przewoźnika (P. S.A.) za przewóz węgla taborem kolejowym. Przy płatnościach takich pozwany spedytor posługiwał się spółką PH „O.”, z którą łączyła go umowa spedycji. Ten kontrahent spedytora występował jako tzw. płatnik w przewozach kolejowych wykonywanych przez P. S.A. przy zastosowaniu znacznie korzystniejszej taryfy cenowej niż tzw. taryfa ogólna. Pozwem przeciwko spedytorowi objęte były te należności z tytułu przewoźnego, które strona powodowa (zlecający) musiała uiścić przewoźnikowi P. S.A. na podstawie prawomocnego wyroku, zapadłego w procesie wytoczonym przez przewoźnika powodowi w związku z niedokonaniem płatności przez tzw. płatnika tj. PH „O.” - spółkę z o.o. (wyrok z dnia 13 października 2004 r.). W uzasadnieniu wyroku Sądu Okręgowego z dnia 3 października 2007 r. bliżej określono niezapłacone przez PH „O.” faktury obejmujące należności przewozowe i należności powoda dochodzone ostatecznie wobec pozwanego spedytora.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty