Uchwała składu 7 sędziów SN z 23 marca 2011 r., sygn. I KZP 28/10
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Stanisław Zabłocki (przewodniczący), SSN Jerzy Grubba, SSN Tomasz Grzegorczyk, SSN Piotr Hofmański (sprawozdawca), SSN Waldemar Płóciennik, SSN Zbigniew Puszkarski, SSN Ewa Strużyna
Protokolant: Łukasz Majewski
przy udziale prokuratora Prokuratury Generalnej Aleksandra Herzoga w sprawie Jerzego B. i innych po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu w dniu 23 marca 2011 r., przedstawionego na podstawie art. 59 ustawy z dnia 23 listopada 2011 r. o Sądzie Najwyższym (Dz. U. Nr 240, poz. 2052 ze zm.), do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, postanowieniem Sądu Najwyższego w składzie trzech sędziów z dnia 16 listopada 2010 r., sygn. akt IV KK 119/10, następującego zagadnienia prawnego w związku z poważnymi wątpliwościami co do wykładni prawa:
„Czy zawarte w przepisie art. 454 § 2 k.p.k. wyrażenie „gdy nie zmienia ustaleń faktycznych przyjętych za podstawę zaskarżonego wyroku”, odnoszące się do możliwości orzeczenia przez sąd odwoławczy surowszej kary pozbawienia wolności, obejmuje swym zakresem każdą zmianę tych ustaleń, w tym także zmianę w kierunku korzystnym dla oskarżonego?”
uchwalił
udzielić następującej odpowiedzi:
Artykuł 454 § 2 k.p.k. zakazuje sądowi odwoławczemu orzeczenia surowszej kary pozbawienia wolności jedynie wówczas, gdy zmiana ustaleń faktycznych miałaby wpływ na zaostrzenie tej kary.
Uzasadnienie
Zagadnienie prawne, którego dotyczy wystąpienie Sądu Najwyższego, sformułowane zostało na podstawie art. 59 ustawy z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym (Dz. U. Nr 240, poz. 2052 ze zmianami) i ujawniło się na tle następującej konfiguracji procesowej.
Sąd Apelacyjny w K., wyrokiem z dnia 13 marca 2009 r., II AKa 155/08, po rozpoznaniu apelacji wniesionych od wyroku Sądu Okręgowego w K. z dnia 29 października 2007 r., III KK 321/05, zmienił ten wyrok w stosunku do szeregu oskarżonych, między innymi poprzez zmianę opisu czynów im przypisanych oraz poprawienie przyjętej w wyroku sądu pierwszej instancji kwalifikacji prawnej, zaostrzając wymierzone oskarżonym kary pozbawienia wolności. Tenże wyrok Sądu Apelacyjnego w K. zaskarżony został przez niektórych oskarżonych kasacjami opartymi między innymi na zarzutach rażącej i mającej wpływ na treść wyroku obrazy prawa procesowego, to jest art. 454 § 2 k.p.k. poprzez:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty