Wyrok SN z dnia 26 maja 2011 r., sygn. II UK 356/10
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Zbigniew Myszka (przewodniczący)
SSN Roman Kuczyński
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Czesława M.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w G.
o emeryturę,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 26 maja 2011 r.,
skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w G.
z dnia 21 lipca 2010 r.,
I. oddalił skargę kasacyjną,
II. przyznał radcy prawnemu Marietcie B. tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu w postępowaniu kasacyjnym od Skarbu Państwa (kasa Sądu Apelacyjnego w G.) kwotę 120 (sto dwadzieścia) zł powiększoną o podatek od towarów i usług.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. z siedzibą w G. wyrokiem z dnia 30 listopada 2009 r. zmienił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - Oddziału w G. i przyznał Czesławowi M. emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach poczynając od 20 lutego 2008 r.
Sąd Okręgowy ustalił, że wnioskodawca (ur. 6 lipca 1952 r.) legitymuje się okresami składkowymi i nieskładkowymi w łącznym rozmiarze 26 lat, 1 miesiąca i 24 dni, w tym ponad 10-letnim okresem zatrudnienia w warunkach szczególnych jako rybak morski, którego praca została wymieniona w dziale IV pkt 4 wykazu B stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. Nr 8, poz. 43 ze zm., powoływanego dalej jako rozporządzenie). Do tego ostatniego Sąd pierwszej instancji zaliczył okresy zatrudnienia wnioskodawcy od 1 maja 1976 r. do 28 lutego 1985 r. (8 lat i 10 miesięcy) w Spółdzielni „J.” w G. oraz przypadające przed 1 stycznia 1999 r. okresy pracy na kutrach rybackich należących do prywatnych armatorów (łącznie 2 lata, 22 miesiące i 14 dni). W ocenie tego Sądu, charakter pracy wnioskodawcy na kutrach rybackich, mimo formalnego nazwania zajmowanych przez niego stanowisk „motorzysta kutrowy” lub „mechanik kutrowy”, był tożsamy ze stanowiskiem rybaka na kutrze, gdyż „każdy z członków załogi był przede wszystkim rybakiem i brał udział w połowach, a następnie pełnił funkcje przypisane mu na kutrze”. Wnioskodawca uczestniczył w połowach prowadzonych na Bałtyku, zatem wykonywane przez niego prace stanowiły „prace rybaków morskich”, a nie np. śródlądowych, zaś z pkt 4 działu IV wykazu B nie można wyprowadzić wniosku, że odnosi się on jedynie do rybaków dalekomorskich. W rezultacie Sąd Okręgowy przyjął, że wnioskodawca spełnia warunki do wcześniejszej emerytury przewidzianej w art. 32 ust. 1 w związku z art. 46 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm., powoływanej dalej jako ustawa emerytalna).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty